Na kole bezpečně a pro zdraví

13. 9. 2018

cyklistika_

Horké letní dny, během nichž trávíme volný čas nejraději koupáním, jsou již nenávratně za námi. Příjemné počasí však stále láká k pobytu venku, a tak pokud si chcete pročistit hlavu a mít dobrý pocit z pohybu, vytáhněte kolo. Začít je nejlepší na některé z cyklostezek, které mají většinou hladký povrch, a teprve postupně volte obtížnější terén, jako jsou polní a lesní cesty.

Při jízdě na kole zapojíte většinu svalů na nohou a posílíte svoji celkovou fyzickou zdatnost. Nebudete přitom tolik namáhat kolenní klouby jako třeba při chůzi či běhu, jejich celkové zatížení je totiž při jízdě na kole asi 3x nižší.

Než vyjedete, nezapomeňte si lehce protáhnout svaly a trochu se zahřát. Stačí popoběhnout, udělat pár předklonů, pokrčit nohy v kolenou, zakroužit zápěstím, rameny a kotníky, pozvolna otočit hlavu vpravo i vlevo. Všechny pohyby provádějte pomalu, protahování musí být příjemné. Lehký strečink je dobré si zopakovat i po vyjížďce, budete se cítit příjemně a uvolněně.

Stejně byste se měli cítit po celou dobu jízdy na kole. Jestliže zaznamenáte v některé části těla napětí, raději zastavte a překontrolujte nastavení sedla, poposedněte si v něm, uvolněte a protřepejte si ruce, protáhněte svaly páteře a dolních končetin. Při jízdě byste měli vynaložit co nejmenší energii nutnou k pohybu, proto se snažte využívat vždy ideální převod. Budete tím nejen chránit i své kolenní klouby a bederní páteř, ale jízdu si tím i víc užijete.

Oblečení vybírejte nejlépe funkční, abyste se cítili pohodlně a komfortně za každého počasí. V chladnějších dnech je výhodou více vrstev oblečení, které umožní změnu dle momentální teploty. Dejte přednost oblečení s reflexními prvky nebo umístění reflexních pásek či blikaček na kole, abyste zvýšili svoji bezpečnost. Samozřejmostí by měla být helma. Je sice v ČR povinná jen do 18 let věku, ale vsaďte na jistotu. Oči si chraňte brýlemi, a to nejen před oslněním, ale i před vniknutím nečistot.

Pokud vás při jízdě občas brní prsty či ruce, pořiďte si cyklistické rukavice, které zmírní i případné otřesy a pocení dlaní, nebo investujte do kvalitnějšího polstrování řídítek či upravte jejich nastavení.

Očekáváte-li od cyklistiky především pokles tělesné hmotnosti, bude nezbytné, abyste na kole šlapali nejméně po dobu 40 minut. Váš organismus se dostává do aerobní zóny, ve které budete spalovat tuky, přibližně v době, kdy jste schopni při jízdě lehce mluvit, pravidelně dýchat a budete se potit. Nikdy nesportujte nalačno a mějte s sebou dostatečné zásoby tekutin (nikoliv alkoholických).

Jestliže v následujících dnech po vyjížďce pocítíte bolest třeba při chůzi do schodů a ze schodů, je to jen důkaz, že jste udělali něco pro své zdraví.

deti2_

Cestujeme s KPZ

13. 9. 2018

JIHOČESKÝ KRAJ Dnes vám představíme kraj, kde můžete najít nejen pohádkové hrady a zámky, ale i slatinné lázně, rozhledny, pivovary, tajuplné podzemí, pokračování »

zena_

Tip na výlet

2. 8. 2018

Karlovarský kraj Prázdniny jsou za půlkou a my tu máme pokračování našeho seriálu, který odhaluje krásy našich krajů. Tentokrát Klub pevného zdraví pokračování »

lekar_

I v létě mějte své zdraví pod kontrolou

27. 7. 2018

S VZP preventivně a výhodně Ať už si užíváte dny volna lenošením u bazénu nebo trávíte dovolenou aktivně, snažíte se nemyslet na starosti všedních dnů, pokračování »

Využijte možnosti přihlásit se k VZP.