Čistota v Indii

Dost těžko se tu čistota udržuje. Vyžaduje to mnohem větší úsilí než u nás. Je tu všude prach, slunce, které vás nutí chodit zahalené, a auta, která to všechno víří.

Moje představa byla taková, že tady na vás bude koukat nemoc z každého rohu. K mému překvapení potkávám lidi, kteří chodí a dobře vidí. Domnívala jsem se, že s ohledem na zdravotní péči tu budou samí lidé, kteří přišli o končetinu či nevidí v důsledku zákalu apod.

Na ulicích je spousta špíny, odpadky se hází všude. Močí se zde do koutů či k plotu. Tyhle místa se poznají podle štiplavého zápachu. To ovšem neplatí pro turistickou oblast, jako je např. Leh.

Na ulicích jsem viděla jen pár žebráků, kteří měli na svých pahýlech otevřené rány. Nesnažili se je léčit a skrývat, naopak, vystavovali je slunci a přitom sami byli celí zahalení hadrem. Miska před nimi se pomalu plnila potřebnými penězi.

Průvodce píše, že základní zdravotní péče je v Indii pro všechny. Ta specializovaná se hradí. Ne každý v této zemi na to asi má.

Nečistota vnější je tu ovšem vyvažována čistotou ducha. Tahle ZEMĚ je divoká, krásná a svobodná. Lidé tady nejsou svázáni takovými zdravotními pravidly a ochrannými opatřeními, jako my. Ovšem to má zřejmě svůj podíl na tom, že průměrný věk je asi 26-29 let. Starých lidí tu člověk potká málo, zato dětí je pořád dost…

Z Indie zdraví Zelenáči Romana a David, ZEMĚ

Předchozí deníky

Romana a David jsou cestovatelé, pojištěnci VZP a členové Klubu pevného zdraví. Proto nás potěšilo, když nám nabídli, že se s námi podělí o svoje zážitky z jejich další cesty – tentokrát vyráží do Indie. Říkají si Zelenáči, ale co se týká jejich dobrodružných výletů – v tomto ohledu rozhodně žádnými nováčky nejsou.

Romana Chalupová a David Najbrt jsou výtvarní fotografové a cestovatelé, kteří vytvořili projekt s názvem ZEMĚ. Tento projekt propojuje outdoorové aktivity s bojem za lidská práva. Na svých cestách připravují fotografické soubory a knihy.

Tak, a my můžeme jenom doufat, že nepodcenili prevenci, přípravu (pojištěni jsou samozřejmě díky KPZ a PVZP nejlépe jak mohou být) a držíme palce nejen při výstupu na pětitisícovku!

zena_

Návštěva domova české kosmetiky

Nedávno jsme měli možnost navštívit kouzelné místo, kde se vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Jedná se o českou značku,

zena_