Hora La Gandala (5150 m n. m.)

Naše putování míří na vrchol. Vydáváme se přes vysokohorskou poušť. Řeky jsou zde vyschlé, zůstává jen prach a horké slunce.

Po několika hodinách se dostáváme k řece Indus. Krajina se mění a my máme pocit westernové atmosféry. Hledáme tábořiště. Po dalších dvou dnech se dostáváme pod zmíněný vrchol. Večer pozorujeme himálajskou oblohu a připravujeme se na ranní výstup. Dech beroucí kopec si vybírá svou daň. Potkáváme ženu s horskou nemocí, která míří v doprovodu svého průvodce do údolí.

Nás to největší stoupání teprve čeká. S plnou polní vyrážíme nahoru na horu s honosným názvem La Gandala. Za sebou necháváme sviště, kamzíky a jaky. Studený vítr alespoň na okamžik ochlazuje naše těla.  Co chvilku chytáme dech. Po několika hodinách se doslova doplazíme do sedla. Shazujeme batohy a krčíme se pod posvátnými kameny ve snaze najít stín. Slunce je vysoko nad námi. Po chvilce odpočinku vyrážíme na přilehlý vrchol. Stojíme ve výšce 5015 m n. m. a rozhlížíme se po krajině. Pokořili jsme hranici 5000 m n. m. hory La Gandala v indickém Himálaji a to nám stačí.

Po dalších 6 hodinách se dostáváme do horského tábořiště. Nohy se nám pletou, voda dochází a pocit štěstí přichází.

Zelenáči Romana a David, ZEMĚ

Předchozí deníky

Romana a David jsou cestovatelé, pojištěnci VZP a členové Klubu pevného zdraví. Proto nás potěšilo, když nám nabídli, že se s námi podělí o svoje zážitky z jejich další cesty – tentokrát vyráží do Indie. Říkají si Zelenáči, ale co se týká jejich dobrodružných výletů – v tomto ohledu rozhodně žádnými nováčky nejsou.

Romana Chalupová a David Najbrt jsou výtvarní fotografové a cestovatelé, kteří vytvořili projekt s názvem ZEMĚ. Tento projekt propojuje outdoorové aktivity s bojem za lidská práva. Na svých cestách připravují fotografické soubory a knihy.

Tak, a my můžeme jenom doufat, že nepodcenili prevenci, přípravu (pojištěni jsou samozřejmě díky KPZ a PVZP nejlépe jak mohou být) a držíme palce nejen při výstupu na pětitisícovku!

zena_

Návštěva domova české kosmetiky

Nedávno jsme měli možnost navštívit kouzelné místo, kde se vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Jedná se o českou značku,

zena_