Za slanou vodou nemusíte jen k moři
Chcete se koupat ve slané vodě? Není třeba jezdit až k moři. Slaná voda v tuzemských bazénech má plno výhod, i když se od své slanější verze liší.
Cestovat 1 000 kilometrů k moři není v dnešní době potřeba. Také v České republice jsou veřejná plavecká zařízení, kde vám místo chlorované vody nabízí právě vodu slanou. Technologie slané vody představuje moderní přístup k úpravě vody pro veřejné koupání.
Nejde o kopii vody mořské, ale nepochybujte o tom, že to má své výhody. Bazénová sůl obsahuje přibližně 10krát méně soli než mořská voda. Není ale pravda, že bazén, který využívá slanou úpravu vody, neobsahuje chlor. Jedná se však o chlor vznikající přirozenou cestou, tj. rozpuštěním soli a jejím rozkladem na kyslík, ozon a plynný chlor.
Slaná voda v bazénu se koncentrací soli blíží k poloviční slanosti lidských slz, a proto je takové koupání příjemnější pro oční sliznici a nezpůsobuje podráždění očí. Takto upravená voda má i prokazatelně blahodárný vliv na pokožku. Má přirozeně antiseptické účinky, dokáže si poradit s organismy, které jsou běžnou součástí vody v bazénech. „Koupání ve slané vodě prospívá lidem, kteří trpí na atopické ekzémy, lupénku a jiná kožní onemocnění,“ potvrzuje dermatoložka Dáša Němcová z Dermstovenerologické ambulance Hlučín.
Kvalita vody je samozřejmě pravidelně kontrolována. Existuje vyhláška, která stanovuje, že majitelé veřejných bazénů musí pravidelně vodu odpouštět a dopouštět novou, a to v závislosti na počtu návštěvníků. Tím je zajištěna čistota vody.
Na kvalitě a čistotě vody v bazénu se ale velkou měrou podílí i návštěvníci. Stačí dodržovat jedno jednoduché pravidlo, a to zní: před vstupem do bazénu, než si obléknete plavky, se umýt mýdlem a dostatečně se opláchnout čistou vodou. Je to v našich rukou a mýdlech. Každý bazén může být díky tomu o kapku lepší.
Uplatněte slevu až 20 % pro členy Klubu pevného zdraví VZP na vstup do krytého plaveckého bazénu v Ústí nad Orlicí.
Autor článku: TEPVOS