Zrak máme pouze jeden, proto je důležité o něj pravidelně pečovat

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Přesto mnoho lidí péči o své oči podceňuje a zanedbává preventivní opatření, díky kterým by svůj zrak ochránili a předešli tak problémům. I malé úsilí v prevenci může mít velký vliv na celkové zdraví vašich očí.

Prevence problémů se zrakem je klíčová hned z několika důvodů. V první řadě, mnohé oční choroby a problémy se zrakem, jako například katarakta, glaukom nebo degenerace sítnice, mají tendenci postupovat pomalu a bez výrazných příznaků ve svých počátečních stádiích. To znamená, že mnoho lidí si problémů se zrakem ani nevšimne, dokud se nevyvinou do pokročilých stádií, kdy je léčba obtížnější a na obnovení zraku může být již pozdě.

Současná doba je zároveň typická tím, že nás nutí nadměrně se dívat na střední a blízkou vzdálenost. Samozřejmě – díváme se na televizi, obrazovky počítačů a mobilů, dennodenně se pohybujeme v interiérech. Naše oko přitom přirozeně snáze ostří na dálku, na blízko to zvládá jen na krátkou dobu.

To vše výrazně ovlivňuje náš zrak a je třeba situaci včas řešit. V roce 2020 byla například myopie (krátkozrakost) v celosvětové populaci zastoupena počtem 31,5 % osob. To znamená, že až 1/3 obyvatelstva nevidí dobře na dálku. Předpovědi navíc uvádějí, že v roce 2050 to bude až 50 %. 

Dalším faktorem, který může ničit váš zrak, je UV záření. To patří mezi ty neviditelné, a proto se hodně často podceňuje. Nenápadné, ale velmi nebezpečné UV záření je nutné eliminovat, protože zasahuje rohovku, čočku i sítnici. Nejčastěji způsobuje zarudnutí očí, sněžnou slepotu, ale může vyústit až do šedého zákalu či jiného závažnějšího onemocnění.

měření zraku 

Nejnebezpečnější je UV-C záření, které odfiltrovává zemská atmosféra, o něco méně nebezpečného UV-B záření dopadá na zem cca 10 %. Nejslabší, ale nejzákeřnější je pak UV-A záření, které je zde přítomno v 90–97 %. Je tedy důležité si uvědomit, že se nemusíme vystavovat slunci přímo a i přesto jsou naše oči neustále v ohrožení. UV záření je přítomno totiž i tehdy, když jsou na obloze mraky nebo je mlha. UV filtr proto hraje důležitou roli nejenom na slunečních brýlích, ale i na těch čirých dioptrických.

Zanedbávat byste neměli ani dlouhodobé vystavování se modrému světlu z obrazovek, které snižuje nejen kvalitu spánku, ale má také velký vliv na stav očí. Jak se dopad modrého světla projevuje? Především nesoustředěností, rychlou únavou, bolestmi hlavy, pocitem suchých očí a v extrémních případech až rozmazaným viděním. Řešení je poměrně jednoduché – brýle s filtrem modrého světla (přesněji brýlové čočky s BlueFiltrem). Ty zaručí, že se budete cítit stále dobře a zmiňované problémy vás obejdou obloukem.

Jak vidíte, na většinu problémů spojených s očima existuje řešení. V případě zdravotních komplikací se obraťte na svého optometristu, který umí pomoci s konzultací, případně vám poskytne informaci, kterého zdravotního specialistu navštívit. Na mnohé potíže pak existuje korekce v podobě vhodných brýlí či čoček, které dokážou potíže se zrakem eliminovat.

VZP a FOKUS optik upozorňují na důležitost prevence

V březnu přišla síť očních optik FOKUS, partner VZP, s kampaní zaměřenou na prevenci. Zrak je totiž nejdůležitějším smyslem, který máme, a poskytuje nám až 80 % obdržených informací. Často mu přitom začneme věnovat pozornost až v době, kdy s ním není něco v pořádku. Pravidelná preventivní prohlídka u očního specialisty, nebo alespoň optometristy, přitom dokáže odhalit začínající problémy se zrakem, které lze korigovat.

Pojištěnci VZP nad 15 let si mohou nechat zdarma změřit zrak v některé z optik FOKUS po celé České republice. Učinit tak můžou do 31. 3. 2024, stačí jen navštívit web FOKUS optik a udělat si rezervaci.

Autor článku: FOKUS optik

Mohlo by vás zajímat

RYOR Pečujte správně o svou pleť

Pečujte správně o svou pleť

Pleťové krémy, séra, tonika, masky, oční krémy. Zorientovat se v nabídce kosmetických produktů může být někdy složité. Poradíme vám, na co je který produkt vhodný a v jakém pořadí výrobky používat tak, aby