Není tuk jako tuk aneb proč si nechat změřit rozložení svalů a tuku v těle
Jako metabolický syndrom označujeme stav, kdy se u pacienta současně vyskytuje několik onemocnění nebo příznaků, mezi které patří nadváha až obezita, resp. větší obvod pasu, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina glukózy v krvi nebo léčba antidiabetiky, zvýšená hladina krevních lipidů, konkrétně triglyceridů a nízká hladina HDL-cholesterolu. Přítomnost tří a více z uvedených pěti rizikových faktorů je považovaná za přítomnost metabolického syndromu, který je spojovaný s velkým kardio-metabolickým rizikem pro pacienta. Na vzniku metabolického syndromu se podílejí různé faktory, především nedostatek tělesné aktivity, stres, kouření nebo pití alkoholu.
Nadváha a obezita přispívají k postižení orgánových systémů, pohybového aparátu a také mohou negativně ovlivňovat psychiku jedince. Tělesná hmotnost se obvykle posuzuje pomocí BMI (Body Mass Index). Tento index tělesné hmotnosti dává do souvislosti hmotnost a výšku jedince. Nejedná se o dokonalý ukazatel, protože nezohledňuje další anatomické údaje (poměr svaloviny k tuku a jeho rozložení) ani fyziologické faktory (věk, pohlaví, těhotenství, kojení, zadržování vody v těle). Za nebezpečnou se především považuje abdominální (viscerální) obezita – ukládání tuku v oblasti dutiny břišní kolem životně důležitých orgánů. Zhruba ji sice můžeme posoudit jednoduchým měřením obvodu pasu, to však není zcela vypovídající. Obvod pasu nám totiž neříká nic o tom, o jaký tuk se jedná. Nemusí se vždy jednat o tuk viscerální, může to být i tuk podkožní.
Jaké máte rozložení svalů a tuku ve vašem tělě vám ukáže měření InBody, se kterým se nyní můžete setkat i v BENU Centrech prevence s poradenstvím. V rámci konzultace vám pomocí tohoto přístroje bude provedena celková analýza složení těla, a to změření hmotnosti, BMI, množství viscerálního tuku, množství celkového tuku a svalů, a též jejich rozložení v jednotlivých částech těla (pravá a levá ruka, trup, pravá a levá noha).
Na základě výsledků vyškolený lékárník pacientovi obecně vysvětlí, na které segmenty těla by bylo vhodné se zaměřit a jaká hmotnost by byla považována za ideální. V případě horších výsledků lékárník doporučí návštěvu lékaře. Toho si pacient může vyhledat například na webových stránkách www.netloustneme.cz.
Analýza složení těla změřením tělesných hodnot prostřednictvím přístoje InBody tak vhodně doplňuje ostatní preventivní konzultace, které BENU ve svých Centrech prevence s poradenstvím poskytuje. Na tuto konzultaci, která je nyní pro pacienty zdarma, je třeba se dopředu objednat na www.benuprevence.cz. Tamtéž také zjistíte všechny bližší podmínky všech poskytovaných konzultací v BENU Centrech prevence s poradenstvím.
Autor článku: BENU