Chraňte sebe i své děti před sluncem!
Nemohli jste se dočkat letního sluníčka a vyrazili jste si užívat letních paprsků ven? Dlouhý pobyt na slunci, nedostatečná ochrana a málo tekutin může způsobit řadu problémů. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Používejte opalovací krém
Před letním sluníčkem bychom měli chránit sebe a zejména své děti. Dětská kůže je oproti té dospělé mnohem citlivější. Proto bychom měli děti namazat opalovacím krémem minimálně 20 minut před odchodem ven a následně po dvou hodinách znovu obnovovat. Používat je třeba opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, který zabraňuje nebezpečnému spálení kůže. To znamená faktory 30, 50, 50+. Do opalovacích krémů se vyplatí investovat, i když rozhodně neplatí, že čím dražší, tím lepší. Opalovací krém by měl být fotostabilní (na slunci neztrácí svou účinnost) a odolný proti vodě.
Pokud dítě dostatečně nechráníte, může dojít k zdravotním problémům – puchýře, skvrnitost kůže, sklon k rychlejšímu stárnutí pokožky. Dlouhodobý pobyt na přímém slunci může také vyvolat závažná onemocnění kůže, jako je zhoubný melanom, který se řadí mezi nejnebezpečnější typy rakoviny kůže. I z tohoto důvodu bychom děti neměli záměrně vystavovat prudkému slunci. Vhodnou prevencí melanomu je také vyšetření kožních znamének, na které VZP svým klientům přispívá částkou až 500 korun.
Nezapomeňte na pokrývku hlavy
Na pokrývku hlavy bychom neměli zapomínat nikdy. Chybějící pokrývka hlavy způsobí problémy, a proto bychom ji dětem neměli sundávat ani při pobytu ve vodě. Volit bychom měli s dlouhým kšiltem a s ochranou i na zadní část krku.
Stín neznamená bezpečí
I přesto, že jsme před sluncem ukryti ve stínu, je potřeba pravidelně obnovovat vrstvu opalovacího krému. Stejně tak, když je pod mrakem, jelikož až 90 % slunečního záření prostupuje i skrz mraky. Nejcitlivější místa, na která bychom neměli zapomínat, jsou oblast výstřihu, krk a záda nad hranicí oděvu, nos a ušní boltce, případně i nárty.
Pozor na nemoci z horka
Absence pokrývky hlavy, dlouhý pobyt na slunci a nedostatečné množství tekutin způsobuje zdravotní problémy, nejčastěji úžeh nebo úpal. I když jde v obou případech o přehřátí organismu, nejedná se o stejný problém.
Příznakem úpalu bývá vysoká teplota, mnohdy až 41 °C, suchá a zarudlá kůže, rychlý slabý puls, zrychlený dech, malátnost, nevolnost a zvracení (zejména při úpalu spojeném s úžehem).
Jak postiženému pomoci?
1) Zabraňte dalšímu zahřívání – nemocného okamžitě přeneste do chladnější místnosti nebo do stínu.
2) Nemocného zchlaďte, snažte se snížit teplotu na 38 °C. Omývejte ho chladnou vodou nebo mu udělejte studené zábaly. Nikdy nepoužívejte ledovou vodu!
3) Nemocný bývá často také dehydratován, je tedy nutné doplnit tekutiny a minerály. Podávejte mu chladné, opět nikdy ne ledové nápoje.
Úžeh může vzniknout i při krátkém pobytu na slunci, a to zejména přes poledne mezi 11. a 15. hodinou. Příznakem úžehu bývá bolest hlavy, slabost, únava, malátnost, nevolnost a zvracení.
První pomoc v případě úžehu je obdobná jako u úpalu.
Jen s úpalem, úžehem, vyčerpáním z horka a podobnými diagnózami skončilo předloni v péči zdravotníků 1 272 klientů VZP. Náklady na jejich léčbu se přehouply přes 3,1 milionu korun. Další, pravděpodobně ještě výrazně vyšší částky si vedra vyžádají například vinou komplikací, které způsobují lidem s vysokým tlakem či třeba nemocemi srdce.
Aby lidé problémům z vedra předešli, doporučují odborníci dodržovat pitný režim, omezit konzumaci alkoholu a kofeinu, k obědu jsou vhodnější lehká jídla a saláty.
Pitný režim
Během letních dnů je potřeba myslet na pravidelný přísun tekutin. Dostatečným pitím předejdete dehydrataci organismu i nadměrnému vysušení pokožky. Nejvhodnějšími nápoji jsou obyčejná voda z vodovodu, vody balené (kojenecké, pramenité, či slabě mineralizované přírodní vody bez oxidu uhličitého), neslazené a ne moc silné čaje, vodou ředěné ovocné či zeleninové nepřislazované přírodní šťávy. Vhodným zdrojem tekutin nejen pro děti jsou také ovoce a zelenina – rajčata, okurky, melouny, citrusy apod.
Tip – letní vychytávky
Pokud potřebujete nové plavky, sluneční brýle, sportovní vybavení či speciální koupací oblečení, můžete vybírat a ušetřit s našimi smluvními partnery, kde výhodně nakoupíte za speciální členské ceny KPZ.