Co je nutné vědět, než se rozhodnete k odběru krve
Chtěli byste se stát dárcem krve v projektu Daruj krev s Českým rozhlasem, ale nevíte, co pro to můžete udělat? Zjistěte, jaké informace je potřeba před darováním krve znát, jaké jsou podmínky pro odběr krve nebo jaké výhody můžete jako bezpříspěvkový dárce krve využít u VZP.
Projekt Daruj krev s Českým rozhlasem odstartoval v pondělí 1. června a bude trvat do 22. června 2015. V uplynulém roce se projektu, který VZP poprvé podpořila jako generální partner, zúčastnilo rekordních 299 prvodárců. Úspěšný projekt proto podporujeme i v tomto roce.
Kdo se může stát dárcem krve?
Dárcem krve se může stát každý člověk od 18 do 65 let (u prvodárců do 60 roků), který váží více než 50 kg a je v dobrém zdravotním stavu.
Před odběrem krve nemusíte navštívit svého praktického lékaře, veškerá vyšetření, včetně posouzení vhodnosti k dárcovství krve provede lékař přímo v centru, kde odběr krve probíhá a kde obdržíte i dotazník pro dárce krve.
Jaká vyšetření vás čekají na transfuzní stanici?
Každý dárce absolvuje pohovor s lékařem a projde základním vyšetřením. Před odběrem je mu změřen tlak, pulz, odebrán vzorek krve a moči ke kompletnímu vyšetření. Po odběru krve se provede podrobné vyšetření na výskyt viru HIV, žloutenky typu B a C, test na syfilis, nutné je také provést jaterní testy. V případě pozitivního nálezu je dárce krve i jeho ošetřující lékař písemně informován.
Které doklady byste neměli zapomenout?
K odběru krve vám stačí vzít si občanský průkaz, popř. cestovní pas a průkaz pojištěnce. Pokud jste již pravidelným dárcem, nezapomeňte na legitimaci dárce krve.
Co je před odběrem nutné dodržet?
24 hodin před odběrem krve byste neměli pít alkohol. Odpustit byste si také měli příliš tučná jídla. Vybírejte potraviny s nízkým obsahem tuku, ovoce a zeleninu. Důležité je dodržovat pitný režim a omezit fyzickou zátěž. V den odběru posnídejte lehkou snídani s dostatečným množstvím tekutin, jako jsou např. čaj s cukrem a citronem, ovocné šťávy či minerálka.
A jaké výhody můžete jako dárce krve získat?
V první řadě to jsou informace o celkovém zdravotním stavu. Při každém odběru totiž získáte podrobné vyšetření krve. Tato celková laboratorní kontrola zdravotního stavu je pro dárce krve bezplatná.
Další výhodou pro bezpříspěvkové dárce krve, pojištěnce VZP, kteří alespoň jednou v roce darují krev, plazmu nebo kostní dřeň, je příspěvek 500 korun. Tento příspěvek mohou využít například na vitamíny zakoupené v lékárně nebo rehabilitaci.
Navíc našim bezpříspěvkovým dárcům poskytujeme v jednom kalendářním roce 35 dní cestovního zdravotního pojištění zdarma, nebo zvýhodněnou sazbu ročního pojištění léčebných výloh při opakovaných výjezdech do zahraničí.
Další výhodou pro dárce může být pracovní volno v den odběru či nárok na snížení daňového základu podle zákona č. 586/1992 Sb., § 15 (1 odběr – 2 000 Kč).
Darovat krev nemohou osoby, které:
- v minulosti prodělaly infekční žloutenku typu B (pokud není prokázána imunita) nebo žloutenku typu C,
- jsou HIV pozitivní nebo trpí AIDS, prodělaly syfilis nebo některé tropické choroby,
- v letech 1980-1996 pobývaly dlouhodobě (více než 6 měsíců) ve Velké Británii či Francii,
- provozují prostituci (nebo klienti osob provozujících prostituci),
- jsou závislé na injekčních drogách.
Onemocnění, která vylučují dárcovství:
- onemocnění srdce a cév (infarkt, srdeční vada, vysoký krevní tlak),
- onemocnění nervového systému (epilepsie, roztroušená skleróza, opakovaná ztráta vědomí),
- zvýšená krvácivost (z nosu, dásní),
- vážnější alergie (v akutním stadiu),
- vážné kožní onemocnění,
- zánět jater, nebo jiné onemocnění jater,
- vředová nemoc žaludku, onemocnění žlučníku či slinivky,
- zánět ledvin, chronické onemocnění ledvin,
- zhoubné onemocnění,
- transplantace orgánů,
- revmatické onemocnění,
- HIV-pozitivita, pohlavní choroby.
Onemocnění a stavy, které omezují dárcovství:
na půl roku:
- kontakt s vážnou nakažlivou nemocí (žloutenka, TBC, pohlavní nemoci, malárie),
- operace, endoskopické vyšetření,
- akupunktura mimo zdravotnické zařízení,
- piercing nebo tetování;
na měsíc:
- užívání antibiotik,
- přisáté klíště;
na týden:
- trhání zubu.
Co možná nevíte?
Tvorbu červených krvinek můžete podpořit pestrou stravou, která obsahuje dostatečné množství železa, vitamínu C, vitamínu B12, vitamínu B2 (riboflavin), B6 (pyridoxin) a kyseliny listové.
Železo – důležitý prvek pro krvetvorbu, je nutný pro transport kyslíku. Potraviny, které jsou bohaté na železo, jsou např. vajíčka, maso či vnitřnosti, najdete ho také v listové zelenině a řepě.
Vitamín C – posiluje imunitní systém, podílí se na procesu hojení ran a přispívá k tvorbě červených krvinek v kostní dřeni. Jeho přirozenými zdroji jsou především ovoce a zelenina.
Vitamíny skupiny B – souhrnně B-komplex, má podobný účinek jako vitamín C. Vitamíny B9 (kyselina listová) a B12 podporují absorpci železa při procesu trávení, jejich nedostatek vede ke vzniku chudokrevnosti. Stejné je to i s vitamíny B2 (riboflavin) či B6 (pyridoxin). Bohaté na vitamíny B jsou mléčné výrobky, obilniny, maso, vejce a zelenina.
Potřebné vitamíny lze doplňovat buď přímo ze stravy, nebo pomocí doplňků stravy.
Zdroj: www.ceskyrozhlas.cz a jiné weby