Cukrovka
Diabetes mellitus – česky úplavice cukrová nebo častěji cukrovka – je vážné celoživotní metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi.
Je pravda, že je cukrovka dědičná?
Diabetem trpí obě pohlaví, všechny věkové kategorie, rasy a etnické skupiny. Větším problémem než sama cukrovka jsou však její komplikace, které postihují zejména oči, ledviny, nervovou soustavu a obvodové cévy např. na dolních končetinách. Závažnost onemocnění je dána nevratností změn, které poškozují tkáně a orgány.
Cukrovka je dědičné onemocnění, ale nejde pouze o jednu chorobu. Jde o skupinu chorob s odlišnou příčinou, příznaky, průběhem i léčbou. Rozeznáváme čtyři základní typy, z nichž je v našich zemích nejčastější diabetes 1. typu a 2. typu.
Vznik cukrovky 1. typu souvisí s genetickými vlohami každého člověka. Spouštěcím mechanismem tohoto procesu mohou být i některé virové infekce.
Studie o cukrovce 2. typu jasně ukazují, že v rodinách diabetiků se vyskytují sklony k tomuto onemocnění. Jde však o nejednotnou skupinu onemocnění, což znesnadňuje hledání genetického základu a znaku zodpovědného za sklon lidského organismu ke vzniku diabetu 2. typu.
V jakých věkových skupinách se onemocnění cukrovkou projevuje?
Cukrovka 1. typu se objevuje převážně v dětství a dospívání, u dospělých pak obvykle až do věku 45 let, i když ani u starších osob není vznik choroby 1. typu vyloučen. Cukrovka 2. typu je onemocnění dospělých a starších lidí, vznik tohoto typu choroby v dětství je výjimkou.
Jaké jsou prvotní příznaky cukrovky?
Příznaky cukrovky mohou být velmi pestré. Je proto dobré vědět, že při vzniku cukrovky nemusí mít nemocný rozvinuté všechny její příznaky najednou. V popředí nejobvyklejších a nejčastějších stojí únava, spojená s hubnutím, dále časté močení a žízeň. Diabetes 2. typu může být v počátku i bez příznaků, teprve při rozvinuté formě onemocnění se připojují uvedené příznaky. Nemocní diabetem 2. typu mívají nadváhu (jsou obézní). Občas se stane, že nemocný přichází k lékaři až s potížemi, které souvisejí již s orgánovými komplikacemi cukrovky. Mohou to být poruchy vidění, svědění (zejména na místech zapářky), bolesti či mravenčení v dolních končetinách, špatně se hojící rány, hnisavé nebo plísňové kožní projevy.
Co má dělat člověk, zjistí-li uvedené příznaky?
Nástup cukrovky 1. typu bývá obvykle výraznější a rychlejší, její příznaky se projevují nápadněji, a proto by měl nemocný navštívit lékaře ihned, jakmile tyto příznaky pozoruje. Stává se totiž, že pro selhání vnitřního prostředí organismu dojde až k poruše vědomí a stav nemocného je natolik vážný, že musí být dopraven na oddělení intenzivní péče.
Druhý typ cukrovky mívá příznaky mnohem mírnější. V každém případě je třeba vyhledat lékaře a podstoupit diagnostické vyšetření.
Do jaké míry má na vznik onemocnění vliv pacientova životospráva?
Cukrovka je onemocnění, jehož vypuknutí a rozvinutí je závislé, mimo jiné, i na životním stylu. Výzkumem tohoto problému bylo nezpochybnitelně prokázáno, že platí neúprosná rovnice:
zvýšení životní úrovně = zvýšený výskyt cukrovky 2. typu.
V některých zemích s rychlým rozvojem průmyslu, zlepšením výživy a přijetím západního stylu života je narůst počtu onemocnění diabetem tak velký, že je možno jej považovat za epidemický.