Diabetes a těhotenství

Diabetes a těhotenství

V tomto díle se budeme věnovat otázkám týkajícím se těhotenství a diabetu. Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období života ženy a bývá spojeno s nadějí a krásnými očekáváními nového způsobu života, který přinese čas, až se miminko narodí. Někdy se ale přihodí, že se nastávající maminka potýká s diabetem. 

Je potřeba rozlišovat, zda žena již má diabetes mellitus a rozhodne se otěhotnět, nebo je těhotná a je jí diagnostikována těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus.

Těhotenství a diabetes mellitus I. typu

I žena s diabetem I. typu může prožít bezproblémové těhotenství a přivést na svět zdravé miminko. Lékaři doporučují, aby gravidita byla plánovaná tak, aby žena byla po zdravotní stránce stabilizovaná a nedocházelo k výkyvům cukru v krvi. Následně po otěhotnění je stav matky pravidelně a pečlivě sledován odborníky, aby se předešlo možným komplikacím spojeným s diabetem I. typu. Není však důvod, proč by si žena těhotenství neměla užít v klidu a radosti. Odborníci diabetičkám doporučují nemít obavy z těhotenství a zbytečně jej neodkládat na pozdější dobu.

Těhotenství a diabetes mellitus II. typu

Pro těhotné s diabetem II. typu platí stejná pravidla jako u diabetu I. typu. Jsou-li léčené pouze dietou, je možné ponechat je pouze na dietním režimu. Je ale nezbytné, aby si pravidelně prováděly měření glykémie. Ženám, které jsou léčené léky v podobě tablet, bývá doporučován převod na inzulín, nejlépe ještě před plánovaným otěhotněním. Sledování pacientek je stejné jako u diabetu I. typu. Vzhledem k častému současnému výskytu obezity u těhotných s diabetem II. typu může lékař doporučit mírně redukční dietu. Těhotenství je ale u žen s diabetem II. typu relativně vzácné, protože tento typ je diagnostikován spíše až u starších žen.

Gestační diabetes mellitus

Těhotenská cukrovka se rozvine během těhotenství zhruba u 1-3 % žen. Je definována jako porucha metabolismu cukrů, která se projeví poprvé v průběhu těhotenství. Tento druh diabetu obvykle po porodu končí. „Cukrovka v těhotenství dnes už není problém jako v dřívějších dobách,“ říká prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, který patří mezi nejuznávanější tuzemské diabetology.

Zda má nastávající maminka gestační diabetes, se zjistí tzv. glukózovým tolerančním testem (vypitím 75 g glukózy a vyšetřením hladiny krevního cukru nalačno a znovu za 120 minut). Tento test se provádí u žen, které mají rizikové faktory pro těhotenský diabetes, v 16.-18. týdnu těhotenství, u všech ostatních mezi 24. a 28. týdnem.

Režimová opatření a léčba

Pokud je hladina cukru v krvi jen mírně zvýšená, pak léčba spočívá v dietě v kombinaci s vhodnými pohybovými aktivitami. Stoupá-li i přes dietu hladina krevního cukru, je nutné začít podávat léky nebo inzulín. Ten se většinou aplikuje před hlavními jídly, tedy 3x denně.

Většina žen nepociťuje ani při zvýšené glykémii žádné obtíže, ale samotná zvýšená hladina cukru v krvi proniká přes placentu k plodu, a to následně může vést ke komplikacím. Dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru vedou například k porodu velkých dětí, které pak mají vyšší riziko vývoje diabetu v dospělosti. Mohou mít také poruchy intelektu. Na děti se cukrovka nepřenáší, ale je zde sklon k dřívější obezitě, v dospělosti pak vysokému krevnímu tlaku a diabetu II. typu.

Včasnou diagnózou a léčbou se hladiny krevního cukru normalizují a k dalším komplikacím těhotenství a porodu již většinou nedochází. Proto se dnes doporučuje vyšetřování všech těhotných žen na přítomnost těhotenské cukrovky.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory těhotenského diabetu patří zejména věk nad 25 let, výskyt cukrovky u přímých příbuzných těhotné, nadváha, předchozí porod dítěte s hmotností nad 4 000 g, cukr v moči na počátku těhotenství, opakované potrácení nebo předchozí porod mrtvého plodu, hypertenze či preeklampsie v předchozím těhotenství, diabetes v předchozím těhotenství atd.

Pravděpodobnost vzniku těhotenského diabetu je pro matku do 25 let věku bez přítomnosti rizikových faktorů do 1 %. Výskyt diabetu u matky nad 30 let bez přítomnosti rizikových faktorů pro gestační diabetes mellitus již stoupá nad 8,5 %! Čím více rizikových faktorů je přítomno, tím více stoupá riziko vzniku gestačního diabetu.

Porodem většinou gestační diabetes končí. Končí samozřejmě i terapie inzulínem, pokud byla během těhotenství nutná. Po porodu již není nutné dodržovat ani diabetickou dietu, jen se s odstupem času provede kontrolní vyšetření glukózy v krvi.

Je známo, že u 40-60 % žen, které měly v těhotenství gestační diabetes, se vyvine po 15-20 letech cukrovka II. typu. Její vznik lze oddálit normalizací hmotnosti, dostatkem pohybu a rozumným stravováním.

Mohlo by vás zajímat

Budoucí maminky mohou využít příspěvek až 1 000 Kč např. na prvotrimestrální screening, předporodní kurz či pomůcky ke kojení.

Zároveň mohou získat benefity v programu DOSPĚLÍ, nebo pro své nejmenší v programu DĚTI.

Pro všechny nastávající maminky máme navíc dárek - nástěnného průvodce těhotenstvím od VZP!

Dárek získáte na kterékoli pobočce VZP.

Více informací o dárku a zajímavé tipy pro maminky najdete ZDE.

Zdroj:

http://www.diabetickaasociace.cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Diabetes_mellitus

Mohlo by vás zajímat

zena_

Návštěva domova české kosmetiky

Nedávno jsme měli možnost navštívit kouzelné místo, kde se vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Jedná se o českou značku,

zena_

Cestujeme s KPZ

LIBERECKÝ KRAJ Ještě nemáte žádný plán na podzimní víkend? My tu pro vás jeden tip máme. Je to cesta do Libereckého kraje. Jeho nejznámější dominantou, kterou si asi většina z nás při zmínce o tomto kraji