Jaké kožní problémy byste po létě neměli podcenit

Sluneční záření, pobyt u moře, chlorovaná voda, pobyt na veřejných koupalištích a plovárnách, klimatizace… a mnoho dalších aspektů a faktorů může způsobit řadu potíží, kožních problémů a nemocí. Které to mohou být, jak se proti nim bránit a jakou zvolit léčbu?

Vysušená a dehydratovaná pokožka

Sluneční paprsky jsou sice pro lidský organismus přínosné, ovšem i přesto je třeba pokožku chránit a dostatečně hydratovat. Především UV záření ji vysušuje a způsobuje předčasné stárnutí pleti. Pokožka ztrácí pružnost, hydrataci, je napnutá, často podrážděná. Nesmíte však zapomínat i na dodržování pitného režimu.

Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny mohou člověka obtěžovat v každém věku. U starší pleti se jedná o takzvané stařecké skvrny, ohrožena je však i mladá pokožka. Nadměrné slunění bez použití kvalitních ochranných faktorů se spoluúčastní na jejich vzniku. Nemusíte zrovna jen ležet na pláži. I během běžného chození po městě nebo při sportu je pokožka bez použití přípravku s ochranným UV filtrem v ohrožení. 

Základem je tedy nepodceňovat prevenci! A to nejen v letních měsících, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější, ale během celého roku.

Pigmentové skvrny se nejčastěji objevují v obličeji nebo na rukou. To jsou totiž nechráněná místa, která vystavujeme po celý rok slunečním paprskům. Díky používání správné kosmetiky s UV faktorem, v kombinaci s depigmentační kosmetikou, můžete tmavým skvrnám předejít.

Mateřská znaménka (pigmentové névy) by se neměla vůbec slunci vystavovat. Pokud nějaké vaše znaménko na kůži mění barvu, velikost, ohraničení nebo svědí, navštivte dermatologa a nechte si ho zkontrolovat. VZP hradí příspěvek až 500 korun právě na vyšetření znamének dermatoskopem. Novinkou pro letošní rok je, že tento příspěvek mohou čerpat i děti a mládež do 18 let.

Další kožní problémy

K nejčastějším problémům, s nimiž se můžete vrátit z veřejných plováren a dovolených, patří bradavice. Jsou k nim náchylnější lidé se sníženou imunitou, děti a mladiství. K nákaze může dojít hlavně tam, kde se pohybujete bosi.

Původcem je virus ze skupiny lidských papilomavirů (HPV), který pronikne do pokožky; jeho následným množením vznikne bradavice. Toto onemocnění většinou není bolestivé, alespoň v případech, kdy bradavice není hluboká.

Podle odborníků se mohou bradavice objevit zhruba u každého desátého člověka, a to na jakékoli části těla – na obličeji, trupu i končetinách. Nejčastěji se však vyskytují na rukou v okolí nehtového lůžka a na ploskách nohou.

I přesto, že některé bradavice mohou zmizet spontánně, jiné mohou být bez lékařského zákroku příčinou velmi nepříjemných komplikací (bolestivost, zánět v okolí, rozsev bradavic). Lepší je lékaře co nejdřív navštívit i proto, že se sami stáváte zdrojem infekce pro ostatní.

Léčba závisí na věku, rozsahu onemocnění i na tom, jak dlouho člověk léčbu bradavic odkládal. Nejčastější metodou je kryoterapie, při níž se používá kapalný dusík, který bradavicí zmrazí. Následně se sama vyloupne. K domácí léčbě se používá šťáva z vlaštovičníku, cibule a česneku; zejména u použití šťávy z cibule a česneku však může dojít k silnému podráždění kůže.

Mykózy a kandidózy

Zvýšená potivost v letním horkém počasí napomáhá rozvoji kožních plísní – mykóz. Jsou to houbová onemocnění, která se mohou objevit kdekoli na těle. Projevují se nejčastěji svěděním, zčervenáním, olupováním nebo popraskáním kůže.

Při pobytu na veřejných koupalištích, sprchách apod. hrozí mykóza nehtů, kdy dojde ke ztluštění, drolení a zažloutnutí nehtu. Může vést až k oddělení nehtu od nehtové ploténky. Nejvíce postižený bývá palec a malíček.

Další častá plísňová onemocnění způsobují kvasinky. Je to tzv. vaginální kandidóza, která se projevuje úporným svěděním a výtokem, a kandidóza pod prsy nebo pod převislým břichem. V těchto případech je třeba vyhledat pomoc lékaře (dermatologa, gynekologa) či lékárníka, který vám poradí vhodná léčiva; některá jsou i volně prodejná v lékárnách.

Preventivním opatřením je šetrná hygiena, prodyšné prádlo a vhodná obuv, na kterou byste neměli zapomínat hlavně ve veřejných sprchách a koupalištích.

Tato onemocnění bývají svízelná, jelikož se mohou často vracet. Proto by měla být léčba svěřena do rukou odborníka, který provede patřičná vyšetření a odebere vzorky pro přesné zjištění původce dané infekce a její následnou léčbu.

Různé druhy oparů včetně pásového oparu

Opar neboli herpes patří mezi nejrozšířenější infekce vyvolané virem ze skupiny lidských herpetických virů. Rozlišujeme dva typy virů herpes simplex. První typ má za následek vznik oparů, které se vyskytují především v oblasti tváře, nejčastěji na rtech. Přenáší se hlavně slinami při líbání. Druhý typ je původcem genitálních oparů a přenáší se pohlavním stykem.

Jakou prevenci zvolit? Primárně je důležité zabránit vzniku oparů, sekundárně pak zamezit přenosu na jiné části těla. Vyhnout byste se měli přímému kontaktu s člověkem, který opar má, nepoužívat společné předměty – sklenici s vodou, ručník, balzám na rty, příbor apod. Dbát je třeba na čistotu rukou, aby se případná nákaza nešířila na jiné části těla.

Vhodnou prevencí je rovněž posílení imunitního systému. Zdravou životosprávu byste měli doplňovat množstvím zeleniny, ovoce, nebo vitamíny či doplňky stravy.

Pásový opar je způsobený jiným herpetickým virem (herpes zoster) a může se vyskytnout kdekoliv na těle. Nebezpečný bývá v oblasti oka a ucha, kdy při komplikaci může dojít k poškození zraku či sluchu, k obrně obličejových nervů apod.

Pásový opar je infekční onemocnění, které se obvykle projevuje bolestivými mokvajícími puchýřky na povrchu kůže. Vyrážce často předchází únava, někdy zvýšená teplota a bolestivost v místě budoucího výsevu. Většinou jde o pásový výsev s jednostrannou lokalizací v průběhu postiženého nervu. Nejvíce ohroženou skupinou jsou zejména lidé starší 50 let.