Když se s diabetem potýkají děti …
V dnešní populaci je poměrně časté, že se setkáváme s lidmi, kteří trpí nějakou formou diabetu, lidově řečeno cukrovkou. Máme ji obvykle spojenou se staršími lidmi, ale tam jde o diabetes mellitus II. typu. Pokud vznikne onemocnění u malého dítěte, jedná se prakticky vždy o diabetes mellitus I. typu. Statistiky ukazují, že to potká jedno dítě ze dvou tisíc.
Cukrovka nemusí být ze začátku vůbec lehce rozpoznatelná. Mezi její hlavní příznaky patří únava a spavost, děti neprospívají a dochází k váhovému úbytku, doprovází ji nadměrná žízeň a následné časté močení v noci či pomočování, dech může být cítit po acetonu. Pokud máte podezření, že by vaše dítě mohlo mít diabetes, sdělte to jeho praktickému lékaři pro děti a dorost a ten zajistí speciální vyšetření z krve a moči. Potvrdí-li se tato diagnóza, pak přejde dítě do péče dětského diabetologa, který stanoví vhodnou kompenzační léčbu.
Důležité je vzít na vědomí, že za vznik diabetu I. typu nikdo nemůže. Na vině není předchozí špatná životospráva dítěte, ale omezená schopnost organismu vytvářet si inzulín. Diabetes je chronické metabolické onemocnění, jehož hlavním znakem je hyperglykémie (zvýšená hladina cukru v krvi). Vzniká v důsledku poruchy tvorby nebo sekrece (vylučování) inzulínu ve slinivce břišní nebo v důsledku poruchy účinku inzulínu v buňkách různých tkání a je provázeno komplexní poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Diabetes často vzniká na základě genetické predispozice.
Jediná možná léčba je inzulín. Ten je životně důležitý, a proto se musí do těla dostávat ve správném množství a pravidelných časových intervalech injekční formou nebo prostřednictvím inzulínové pumpy. Naštěstí děti jsou velmi učenlivé a velmi rychle si přivykají novému režimu, díky kterému se začnou brzo lépe cítit i prospívat. Za pomoci rodičů a odborníků se postupně učí samostatně si aplikovat inzulín. S dnešním kvalitním zdravotnickým vybavením (tenké injekční jehly, inzulínové pumpy atd.) je vlastní aplikace inzulínu téměř bezbolestná.
Dále je potřeba se lehce a v pravidelných intervalech stravovat tak, aby se udržela správná hladina glukózy v krvi. „Postprandiální glykémie je hladina krevního cukru po jídle. Její znalost je důležitá pro léčbu a život bez komplikací diabetu,“ říká profesor MUDr. Milan Kvapil, prezident Diabetické asociace. Malí pacienti se také učí samovyšetření množství glukózy v krvi či ketonů v moči pomocí diagnostických proužků. Ty jsou do určitého limitu hrazené z veřejného zdravotního pojištění a navíc na ně VZP diabetikům poskytuje příspěvek z fondu prevence (viz box níže). Dále se děti postupně učí přizpůsobit svou fyzickou aktivitu tak, aby nedocházelo k prudkému poklesu cukru v krvi (tzv. hypoglykémii) a zabránilo se následnému hypoglykemickému kómatu, což je jedna ze závažných komplikací diabetu.
Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá v roce 2016 dětským diabetikům na prevenci zhoršení průběhu onemocnění až 500 korun. Příspěvek lze čerpat:
|
Diabetes I. typu je onemocnění sice nevyléčitelné, ale dnešní medicína je již na tak vysoké úrovni, že děti žijí naprosto plnohodnotným životem stejně jako jejich vrstevníci. Pokud dítě ve spolupráci s rodiči dodržuje předepsaný režim, pak se léčba obejde i bez vedlejších negativních účinků na zdraví. Děti se naštěstí velmi brzy stávají samostatnými, vycvičí si pevnou vůli a přirozené dobré návyky v životosprávě. Naučí se zodpovědnosti a to má často i velmi pozitivní vliv na jejich charakter, vztahy s okolím a schopnost něčeho dosáhnout.
Je mnoho slavných osobností, které se od dětství potýkají s diabetem. Patří mezi ně například:
Halle Berry (americká herečka), Sharon Stone (americká herečka), Larry King (americký moderátor a žurnalista), Adam Morrison (basketbalista), Gary Hall Junior (plavec a držitel několika olympijských medailí), Shawn Forrest (australský maratonský běžec) a další.
Zdroj: Wikipedie, Diabetická asociace ČR