Meningokok nemusí být vaší noční můrou

Meningokoková infekce patří mezi nejnebezpečnější bakteriální infekce a pro mnoho rodičů je noční můrou. Tato onemocnění jsou zákeřná, rychle postupují a  nezřídka končí trvalými následky nebo smrtí. VZP letos klientům přispívá částkou až 2 600 korun na očkování proti meningokoku B. Od 1. září 2015 VZP svým klientům vyplatila 4 105 046 korun.

VZP se snaží pomoci chránit ty, kdo jsou nejvíce ohroženou skupinou. V minulém roce se jako první zdravotní pojišťovna v Česku rozhodla, že na očkování proti meningokoku B přispěje. I  letos svým klientům nabízí speciální očkovací program proti meningokokovému onemocnění.

Program byl zahájen 1. září 2015 a k 6. 10. 2015 si voucher vyzvedlo přes 1  500 pojištěnců; vyplaceno bylo 4 105 046 korun.

Program je pro děti ve věku od 1 roku do 16 let. Příspěvek 2 600 Kč je ovšem určen pouze pro první 4 000 pojištěnců VZP, kteří jsou členy KPZ. Klient získá příspěvek na základě voucheru, který mu vydá přímo lékař v ordinaci.

Meningokoková onemocnění jsou závažné bakteriální infekce, kterými v uplynulých 5 letech onemocnělo mezi 42 a 85 osobami ročně a každý rok v těchto 5 letech v důsledku této infekce zemřelo mezi 5 až 9 pacienty.

Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) ohrožuje zejména kojence, malé děti a adolescenty. Zvýšené riziko platí i pro ty, kdo navštěvují větší kolektivy (školky, školy, ale i  kulturní akce atd.). Tam všude je větší pravděpodobnost nákazy. Přenašečem může být až 20 % zdravých lidí. Meningokoková onemocnění se přenášejí například líbáním, kašlem, kýcháním či používáním společných předmětů. Nejčastěji se tato onemocnění vyskytují ve formě zánětu mozkových blan nebo otravy krve.

Bakterie se šíří kapénkovou infekcí a počáteční příznaky jsou jen těžce odlišitelné od virových onemocnění, jako je například chřipka. Průběh je však velmi rychlý – meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění vůbec. Bez okamžité léčby hrozí vážné následky jako například poškození mozku, amputace končetin, ztráta sluchu, mentální porucha či selhání ledvin. I při dnešní lékařské péči umírá až 1 z 10 pacientů.

Léčba meningokokového onemocnění musí být vždy za pobytu v nemocnici, kdy se pacientovi podávají vysoké dávky antibiotik do žíly. Toto onemocnění je velmi zákeřné a  v případě podcenění prevence může skončit úmrtím.

Očkování proti meningokoku je již druhým speciálním očkovacím programem v letošním roce. Částkou až 1 000 korun VZP přispívá na očkovací program proti žloutence A, který je určen pro děti od 2 do 4 let.

zena_

Návštěva domova české kosmetiky

Nedávno jsme měli možnost navštívit kouzelné místo, kde se vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Jedná se o českou značku,

zena_