Na co dávat pozor při výběru nápojů pro děti
V horkých letních dnech bychom neměli zapomínat na dostatečný přísun tekutin. Na co dávat pozor při výběru nápojů pro děti? Jaké zásady bychom se měli snažit dodržovat?
Všichni vědí, jak je důležité dodržovat pitný režim nejen v letních dnech, a to především u dětí. U těch je to ovšem často problematické. I přesto, že u dětí dbáme na dostatečný přísun tekutin, dávají přednost sladkým nápojům a limonádám, které obsahují spoustu cukrů a dalších nevhodných látek, jakými jsou například barviva, případně i kofein. Nadměrná konzumace cukrem slazených nápojů může mít za následek nárůst tělesné hmotnosti, ale také působí na tvorbu zubního kazu.
Děti mají v oblibě sladké nápoje, které bychom pro ně ale neměli preferovat. Vhodné nejsou ani energetické nápoje a nápoje s kofeinem. Obsahují velké množství sacharidů, případně i kofein, který může mít nepříznivý vliv na dětský nervový systém. Pro děti se rovněž nehodí nápoje s umělými (náhradními) sladidly. Ta při požití většího množství mohou způsobit nadýmání a průjmy. Hlavním důvodem, proč se dětem tyto nápoje s umělými sladidly nedoporučují, je stimulace chuti k jídlu a návyk na sladké bez pocitu nasycení, které vedou k vyššímu příjmu energie, rozvoji nadváhy a obezity.
VZP svým klientům letos nabízí příspěvek na snížení nadváhy a obezity až 500 korun a čerpat ho mohou jak děti, tak dospělí. Ale je to až ta poslední varianta, kterou bychom měli řešit. Prvotně bychom děti měli vést k prevenci obezity a ke zdravému způsobu životu a správné životosprávě.
Chybou také je, pokud dítěti podáváme větší množství minerální vody. Děti mohou mít bolesti břicha, způsobené oxidem uhličitým, který je obsažený v sycených vodách a limonádách. Denní příjem minerální vody by neměl překročit 1 skleničku za den (300 ml). Důležité je také střídat jednotlivé druhy. Každá minerální voda má totiž specifické složení a některé minerální látky mohou převažovat. Dlouhodobým pitím stejné minerálky by pak mohlo dojít k nerovnováze minerálních látek v těle.
Často vyhledávanými nápoji jsou džusy, nektary a ovocné šťávy. Tyto nápoje ovšem mohou obsahovat velké množství cukru, barviv a konzervačních látek a také vlákniny. Proto byste měli být i u dětí obezřetní, jelikož při větším množství může dojít ke zvyšování hladiny krevního cukru a celkového příjmu sacharidů a energie. Proto je nejlepší tyto druhy nápojů ředit obyčejnou pitnou vodou. Doporučený poměr ředění je 1:2. Pro menší děti by měl být poměr ředění 1:3.
Zcela nevhodné pro děti jsou pro všechny alkoholické nápoje, jako je pivo, víno, tvrdý alkohol. Pokud dětem dáváme i jen ochutnat, hrozí, že si na jejich popíjení zvyknou, což by mohlo vést ke špatným návykům v dospělosti, případně přejít k závislosti na alkoholu.
Základem pitného režimu by měla být obyčejná voda z vodovodu nebo voda balená (kojenecká, pramenitá, voda slabě mineralizovaná bez oxidu uhličitého).
Pitný režim můžeme rovněž doplnit čajem. Ovocné čaje jsou přirozeně nasládlé, není tedy nutné je přislazovat. Bylinkové čaje jsou doporučovány díky svým léčebným účinkům. Měli bychom je ovšem pít slabé a střídat druhy bylin, ze kterých jsou vyrobené. Čaje, které jsou pro děti vhodné, nejčastěji obsahují heřmánek, lipový květ, meduňku, mátu, fenykl a anýz.
Jako doplněk pitného režimu můžeme dětem nabídnout polévku, ovoce, zeleninu, mléko a mléčné výrobky, případně kávovinové směsi, které neobsahují kofein a navíc podporují trávení.
Jaké problémy mohou vzniknout z nedostatečného nebo nevhodného příjmu tekutin?
- Následkem nedostatečného příjmu tekutin je dehydratace.
- K častým onemocněním patří infekce močových cest a tvorba močových kamenů.
- Při nedostatečném příjmu tekutin může rovněž docházet k zácpě.
- Nadměrný příjem sladkých nápojů může vést až k nadváze a obezitě.
- Sladké nápoje způsobují rozvoj zubního kazu.
- Nedostatečný přísun tekutin může vést k poruchám soustředění, snížení pozornosti a bolesti hlavy.