Nejen u diabetiků na stravě záleží

Všichni tušíme a asi i neustále slýcháme nebo čteme informace o tom, že skutečně záleží na tom, co jíme. Strava je nedílnou součástí našeho života a nestačí jen jíst a pít, co nám chutná. Měli bychom své tělo vnímat jako celek a všímat si, co potřebuje, naučit se mu správně naslouchat. Pak se nám odmění tím, že se budeme cítit fit. Největší záludnost příjmu potravy asi spočívá v našich návycích, chutích a celkovému přístupu k jídlu.  Vzhledem k tomu, že lidské tělo potřebuje doplňovat energii pravidelně, stále dokola opakujeme ty samé vzorce způsobu stravování, jejichž dopady se s přibývajícími lety sčítají. To může vést v ideálním případě k dobré kondici, nebo naopak k rozvoji obezity a civilizačních chorob, jako je např. diabetes mellitus II. typu.

Životospráva diabetiků

Správná životospráva diabetiků je postavena na diabetické dietě, léčbě perorálními tabletkami nebo inzulínem, ale také především na tělesné aktivitě. Ta, pokud je pravidelná, zvyšuje nejen přímo citlivost na inzulín, ale vede i k získání optimální hmotnosti. „Pravidelný pohyb je důležitější než přísná dieta,“ říká prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, místopředseda České diabetologické společnosti a prezident Diabetické asociace České republiky.

Jednou ze základních součástí léčby diabetu zůstává stále dieta. Je nezbytná při léčení každého diabetika, bez ohledu na typ onemocnění nebo věk pacienta.

Pokud je hmotnost v normě, pak by jídlo mělo být rozloženo v průběhu dne do šesti porcí. Rozložení jídel do více dávek vede k nižšímu výkyvu glykémie po jídle. Předpokladem jsou dobré znalosti pacienta o obsahu sacharidů v jednotlivých potravinách a glykemickém indexu potravin. Diabetik se pod vedením odborníků zorientuje v nabídce vhodných potravin, naučí se používat metodu výměnných jednotek, tak aby byl schopen samostatnosti a dokázal si připravit přiměřené množství jídla (hodnota 1 výměnné jednotky představuje množství potraviny s obsahem 10–12 g sacharidů, což odpovídá množství sacharidů v půl krajíci chleba).  Dietu navrhuje lékař nebo dietní sestra. Zvláště u nově zjištěných diabetiků je důležité pacientům vysvětlit problematiku jejich metabolické poruchy a poučit je o nutnosti dodržování správného jídelníčku, protože nesprávná hodnota glykémie nebolí, ale časem může způsobit závažné zdravotní komplikace. Pravidelné konzultace ohledně jídelníčku jsou důležité a aktivní přístup pacienta pak napomůže k rychlejší adaptaci na nový životní styl.

PŘÍSPĚVKY VZP NA PREVENCI KARDIOVASKULÁRNÍHO ONEMOCNĚNÍ

Až 500 Kč na vhodné pohybové aktivity nebo na sestavení jídelníčku od praktického lékaře, obezitologa nebo diabetologa pro snížení nadváhy a obezity. Příspěvek je poskytován na pohybovou aktivitu, jako jsou sporty vytrvalostního charakteru, rozvíjející sílu, koordinaci, flexibilitu apod., trvající minimálně 3 kalendářní po sobě jdoucí měsíce, s frekvencí minimálně 1x týdně. Příspěvek není určen na extrémní, nebezpečné a nepojistitelné druhy sportů ani na jednorázové sportovní aktivity.

Dobrý zdravotní stav by měl být hlavním zájmem každého diabetika. Je důležité, aby laboratorní a zdravotní ukazatele byly v normě, byla dosažena optimální a stabilní váha a především, aby se cítil vitálně. Normální hodnoty glykémie napomáhají prevenci komplikací diabetu – poškození očí, ledvin, nervů a cév.

PŘÍSPĚVKY VZP NA PREVENCI ZHORŠENÍ ONEMOCNĚNÍ DIABETES MELLITUS

Příspěvek lze využít na jednu či více aktivit v rámci tohoto programu do celkové výše 500 Kč:

  • na dezinfekční prostředky k dezinfekci kůže před odběrem krve ke zjištění hodnoty glykémie pomocí glukometru nebo k dezinfekci kůže před aplikací inzulínu
  • na doplatek z ceny testovacích proužků určených pro zjištění glukózy/ketonů v moči
  • na doplatek při nákupu příslušenství (baterie a zásobníky inzulínu) k inzulínové pumpě
  • na nákup diagnostických proužků v množství nad rámec hrazené péče.

Většina pacientů s diabetem II. typu zároveň trpí obezitou. V těchto případech je třeba snížit energetický příjem tak, aby došlo k postupnému snížení hmotnosti. Zvyšování hmotnosti totiž zdravotní stav vždy komplikuje. Ať už se s diabetem pacient potýká v jakémkoli věku, je důležité, aby s lékařem aktivně spolupracoval, nebál se komunikovat a přijal za svá doporučení, která mu pomohou udržet se v dobré kondici a prožít plnohodnotný život s rodinou a přáteli, bez stresu a s úsměvem.

Zdroj:

Jaroslava Štochlová: Jak se stravovat při diabetu 2. typu, IKEM Praha, 2003

http://www.diabetickaasociace.cz/radi/category/zivot-s-diabetem/zdravy-zivotni-styl/