Novoroční předsevzetí s VZP: Jak mít větší šanci uspět a ještě při tom ušetřit. K novinkám patří příspěvky třeba na jógu či na dentální hygienu
Bezmála tři čtvrtiny obyvatel České republiky si dávají na přelomu roku nejrůznější předsevzetí. Mezi nejčastější z nich patří úmysl žít zdravěji, zhubnout, přestat kouřit, více se hýbat… Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla je finančně podpořit. Na plnění předsevzetí, která se týkají zdravého životního stylu, přispěje svým klientům částkami, které mohou jejich rodinným rozpočtům ušetřit tisíce korun.
Stačí představit si modelový případ čtyřčlenné rodiny: muž se rozhodl přestat kouřit (2 500 Kč), žena si chce udělat čas na srovnání myšlenek a chodit třeba na jógu (500 Kč) a navíc se stejně jako obě školní děti pere s váhou (500 Kč; 2 x 1000 Kč). K tomu se celá rodina rozhodla, že je na čase více se starat o své zuby a zajít jednou za čas nejen k zubaři, ale i na dentální hygienu (4 x 1 000 Kč). Částky v závorkách ukazují, jaké příspěvky mohou od VZP na tato svá předsevzetí získat. Celkový přínos do rodinné kasy je 9 500 Kč.
Předsevzetí č. 1: Přestat kouřit
Na toto předsevzetí nabízí VZP svým klientům příspěvek až 2 500 korun. Podmínkou je léčba na doporučení ošetřujícího lékaře Centra pro závislé na tabáku nebo konzultanta odborného pracoviště České lékárnické komory a předložení platebních dokladů na léčivé přípravky.
„Účinek léčby závislosti na tabáku závisí na délce a míře odborné intervence. Bez ní je úspěšnost kolem 5 %, s intenzivní dlouhou intervencí to může být až 40 %,“ upozornila už dříve Eva Králíková, vedoucí centra pro závislé na tabáku II. interní kliniky VFN v Praze na Karlově náměstí. Více najdete zde.
Předsevzetí č. 2: Více se hýbat
V roce 2015 byl příspěvek na pohybové aktivity mezi klienty VZP vůbec nejžádanějším benefitem. Celkem ho v tomto období čerpalo více než 287 tisíc klientů a pojišťovna jim vyplatila 140 milionů 805 tisíc korun.
Dospělí mohou získat na vybrané pohybové aktivity příspěvek až 500 korun. U dětí je to dokonce dvojnásobek – 500 korun jim pojišťovna nabízí na pohybové aktivity organizované mimo školu a dalších 500 korun jim VZP přidá i na pohybovou aktivitu organizovanou Asociací školních sportovních klubů.
Předsevzetí č. 3: Zhubnout
Dospělým i dětem, u nichž je váha problém, je VZP připravena přispět na její snížení částkou až 500 korun. Průzkumy ukazují, že například až 30 % školáků trápí nadváha či obezita.
Příspěvek je určen na sestavení jídelníčku při snižování obezity a nadváhy pod dohledem praktického lékaře, obezitologa či diabetologa. V roce 2015 takto 1 587 klientů VZP získalo více než 780 tisíc korun.
Předsevzetí č. 4: Srovnat si myšlenky
V roce 2016 bude VZP svým dospělým klientům nově přispívat také na meditační resp. relaxační cvičení. Tedy například na všechny typy jógy, tai-či, čchi-kung apod. Podmínkou toho, že takové cvičení bude mít nějaký efekt, je ovšem pravidelnost. Pro vyplacení příspěvku proto bude nutné, aby klient chodil na cvičení nejméně jednou týdně po dobu tří měsíců.
Předsevzetí č. 5: Lépe pečovat o zuby
Po několikaleté pauze obnovila VZP pro rok 2016 příspěvek na dentální hygienu. Může dosáhnout až částky 1 000 korun a pojišťovna ho proplatí po předložení účtu dokládajícího, že částka byla uhrazena za dentální hygienu, kterou provedl zubní lékař nebo dentální hygienista. Pozor: příspěvek se nevztahuje na přípravky pro dentální hygienu.
Naposledy přispívala VZP na tuto aktivitu v roce 2013, kdy tuto možnost využilo více než 47 tisíc lidí. Dá se proto předpokládat, že i teď bude o příspěvek velký zájem.
Podrobné podmínky pro čerpání všech uvedených (a mnoha dalších) příspěvků najdou klienti od 1. 1. 2016 na stránkách www.klubpevnehozdravi.cz, případně jim poradí pracovníci VZP na kterékoliv z více než 180 poboček v celé republice.
Celkem pro příští rok nejsilnější zdravotní pojišťovna vyčlenila na své preventivní aktivity bezmála 629 milionů korun. Prevence se však i přesto vyplácí – například jen léčba klientů s vysokým krevním tlakem ji přijde ročně na 2,5 miliardy, péče o klienty s infarktem na více než 1,3 miliardy atd. Jde přitom o takzvané civilizační choroby, kterým lze účinně předcházet právě zdravým životním stylem.
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí