Obezita - rizikový faktor, který se podílí na vzniku a rozvoji závažných nemocí

Obezita neznamená pouze estetický problém. Je spojena s celou řadou zdravotních komplikací. Obezita, nadváha, otylost, kila navíc, korpulentnost – takto označujeme fakt, že někdo nemá ideální váhu. Co je vlastně obezita, jak vzniká a jaká zdravotní rizika jsou spojena s různými stupni obezity?

Co je obezita?

Obezita je stav, při kterém se v těle nahromadilo nadměrné množství tukové tkáně. Jde o chronickou nemoc postihující výměnu látkovou (metabolismus). Obezita se vyskytuje u dětí i dospělých a stala se jedním z největších zdravotních problémů, který má charakteristiky neinfekční epidemie.

Jak obezita vzniká?

Jde o vzájemný vztah mezi dědičností a vlivem prostředí. Důvodem současné epidemie je především změna životního prostředí a stylu, která vede k nadbytečnému přísunu energie ve formě potravy
a nedostatečnému výdeji energie ve formě pohybu. Důvodem je snadná dostupnost potravy, často s vysokým obsahem kalorií, na druhé straně snížení pohybové aktivity je způsobené delším časem stráveným vsedě, ať již u počítače nebo televize. Výsledný přebytek energie se ukládá ve formě tukové tkáně.

Jaké zdravotní komplikace souvisejí s obezitou?

Záleží na stupni obezity, tedy na množství tuku, a na způsobu, jakým je tuk v těle rozložen. Vyšší riziko vzniku metabolických a oběhových komplikací obezity mají osoby s rozložením tuku převážně v oblasti břicha. V případě nadváhy již riziko vzniku dalších onemocnění mírně stoupá.

Mezi komplikace obezity patří mimo jiné závažná metabolická a oběhová onemocnění, infarkt myokardu, onemocnění pohybového aparátu a mnoho dalších.

Jak je to u obézních s kouřením?

Kouření samo o sobě je dalším významným rizikovým faktorem vzniku chorob. Pokud však obézní člověk plánuje, že přestane kouřit, měl by vyhledat odbornou pomoc. Důvodem je snížení klidového výdeje energie poté, kdy člověk nechá kouření. To může vést k dalšímu vzestupu hmotnosti.

Kdy je třeba zahájit léčení a co je jeho cílem?

Nadváhu je třeba léčit pouze v případě, kdy má pacient zvětšený obvod pasu nebo některé zdravotní komplikace související s nadváhou. Doporučována je dieta a mírné zvýšení pohybové aktivity především proto, aby se zabránilo dalšímu vzestupu hmotnosti, popřípadě dosáhlo její mírné redukce.

Léčba obezity musí odpovídat jejímu aktuálnímu stupni a bývá dále upravována podle případných zdravotních komplikací. Cílem je dosáhnout výraznějšího poklesu hmotnosti, který se dlouhodobě udrží.

Jaká léčba je nejúčinnější?

Účinné jsou všechny druhy léčby, které se u obezity používají, ale je nutno kombinovat více metod současně. Základní trojicí léčby, se kterou je třeba začít u každého obézního pacienta, je

  • dieta
  • zvýšení pohybové aktivity
  • změna chování, zejména úprava jídelních a pohybových zvyklostí provázená celkovou změnou životosprávy.

V případě, že tento postup založený na změně životního stylu není dostatečně účinný, je zapotřebí přistoupit k léčbě léky a v těžších případech i k léčbě chirurgické.

Dbejte na své zdraví a využijte v rámci prevence kardiovaskulárních onemocnění příspěvek na snížení nadváhy a obezity.