Na co se nás nejčastěji ptáte k příspěvkům v roce 2018

Všeobecná zdravotní pojišťovna s bezmála 6 miliony pojištěnců je suverénně největší pojišťovnou v České republice a to s sebou nese obrovské množství dotazů. Jen na naší informační lince 952 222 222 vyřídí operátoři denně tisíce hovorů a další stovky dotazů zodpoví e-mailem.

Mezi velmi časté patří i dotazy na možnosti čerpání příspěvků a využití slev v rámci Klubu pevného zdraví. Vybrali jsme pro vás ty, na které se nás opakovaně ptáte. Pokud se z odpovědí dozvíte něco užitečného, budeme rádi.

Další otázky budeme průběžně doplňovat, sledujte náš facebookový profil KPZ.

Team KPZ.


Syn chodí na plavání se školou v rámci výuky a současně hraje florbal pod sportovním klubem. Mohu čerpat příspěvek na oba kroužky, nebo pouze na jeden z nich?

Příspěvky na pohybové aktivity dětí jsou rozděleny na pravidelné pohybové aktivity organizované mimo školu v kroužcích či sportovních klubech a na pravidelné pohybové aktivity organizované školou. U obou typů lze čerpat příspěvek až 500 Kč. Můžete tedy uplatnit jak příspěvek na plavání, tak na florbal a získat až 1 000 Kč. Více informací naleznete zde.

Ráda bych využila příspěvek na pohybové aktivity za dceru. Zaplatila jsem jí kroužek sportovní přípravky na II. pololetí, který je pořádán Domovem dětí a mládeže. Mohu příspěvek uplatnit? Platila jsem převodem z účtu, co je třeba doložit?

Ano, příspěvek lze uplatnit v kategorii Děti. Je třeba předložit originál daňového dokladu tj. fakturu a výpis z vašeho bankovního účtu, ze kterého byla platba uhrazena. Postačí výpis se začerněnými nebo přelepenými dalšími finančními údaji (nelze uznat pouze příkaz k úhradě). Současně s sebou nezapomeňte vzít svůj doklad totožnosti a rodný list dítěte pro ověření vztahu zákonného zástupce. Více informací naleznete zde.

Do kdy nejpozději mohu podat žádost o příspěvek?

U většiny příspěvkových programů je třeba podat Žádost o příspěvek z fondu prevence nejpozději do 30. 11. 2018. Pokud není v programu stanoveno jinak, je příspěvek poskytován výhradně na doklady prokazující úhradu služby (zboží) s datem vystavení od 1. 1. do 30. 11. 2018, a to do 3 měsíců od data vystavení. Podmínka 3 měsíců neplatí pro program Maminka, Bezpříspěvkoví dárci krve a Tuzemské ozdravné pobyty. Čerpání příspěvků může být ukončeno i před datem 30. 11. 2018, po vyčerpání stanoveného finančního limitu. Více informací naleznete zde.

Slyšela jsem, že se mohou příspěvky kombinovat. Je to pravda?

Ano, téměř všechny příspěvky lze kombinovat. Pokud chcete vědět, kolik korun můžete na vámi vybrané aktivity získat, nebo jaká jsou u programu a příspěvku omezení, doporučujeme vám využít naši kalkulačku příspěvků, která vám přesně spočítá, kolik můžete v jakých kategoriích získat. Více informací naleznete zde.

Ráda bych získala příspěvek na pohybové aktivity. Momentálně jsem si koupila permanentku na aerobic v hodnotě 800 Kč. Abych splnila podmínku dokladů nad 1 500 Kč, za dva měsíce bych si koupila novou opět za 800 Kč. Od jakého data mi běží lhůta 3 měsíců pro uplatnění?

U příspěvku na pohybové aktivity dospělých je stáří dokladu posuzováno podle posledního vystaveného dokladu (platební doklady musí být z roku 2018). To znamená, že pokud budete mít jeden daňový doklad s datem vystavení z ledna, druhý z března, lhůta 3 měsíců je posuzována dle dokladu vystaveného z března. Více informací o příspěvcích na pohybových aktivitách naleznete zde.

Nechal jsem se před výjezdem do zahraničí očkovat proti břišnímu tyfu a v očkovacím centru mi řekli, že VZP něco proplácí. Na jaká očkování se příspěvek vztahuje?

Očkování proti břišnímu tyfu je očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění, lze na něj proto uplatnit příspěvek z fondu prevence až 500 Kč. Mimo toto očkování VZP přispívá dospělým i na očkování proti chřipce (do 65 let), klíšťové encefalitidě, virové hepatitidě A, B, A/B, meningokokovým nákazám nebo na některé další typy očkování pro cesty do zahraničí (proti žluté zimnici, japonské encefalitidě a vzteklině). Osoby nad 50 let mohou využít i příspěvek na očkování proti pásovému oparu. Výše příspěvku se liší podle typu očkování. Více informací naleznete zde.

Otěhotněla jsem a můj gynekolog mi sdělil, že VZP přispívá na prvotrimestrální screening. Kolik VZP přispívá a dá se příspěvek uplatnit ještě na něco jiného?

Ano, na prvotrimestrální screening skutečně můžete získat příspěvek z fondu prevence v rámci programu Maminka. Příspěvek až 1 000 Kč je vázán na jedno těhotenství a lze ho uplatnit i na jiné aktivity, např. na pohybovou aktivitu v těhotenství, kurz přípravy k porodu pořádaný porodnicí, pomůcky ke kojení (absorpční prsní vložky, kontaktní kojící kloboučky, chrániče prsních bradavek, tampony do podprsenky, formovače bradavek, odsávačky mateřského mléka včetně příslušenství a náhradních dílů, nádoby na uchovávání mateřského mléka), na dentální hygienu v těhotenství nebo balíček dentální hygieny zakoupený v těhotenství v lékárně / ordinaci lékaře / u dentální hygienistky, Více informací naleznete zde.

Aby čekání na miminko bylo co nejpříjemnější, máme pro vás dárek, který vás bude provázet těhotenstvím. Je to praktický průvodce budoucí maminky, v němž najdete informace a rady, které vám pomohou období očekávání lépe a snadněji zvládnout. Pokud již máte těhotenskou průkazku, přijďte si na kteroukoliv pobočku VZP, kde na vás dárek čeká. Více informací naleznete zde.

Daroval jsem bezplatně krev, mám u VZP nějaké výhody? A musím odběr něčím prokázat?

Pojištěnci, kteří bezplatně darovali v roce 2018 alespoň jedenkrát krev, plazmu nebo kostní dřeň, mají možnost získat příspěvek až 1 000 Kč na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (např. plavání, masáže, sauna, solná jeskyně, kryokomora, whirlpool apod.) nebo na léčivé přípravky a doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů ve formě tablet, dražé a sypkých směsí, které si zakoupí v lékárně nebo internetové lékárně pro vlastní potřebu. Odběr je nutné prokázat předložením průkazu dárce krve/plazmy či potvrzením o odběru.

Dárci navíc mohou využít i 35 dní cestovního zdravotního pojištění zdarma, nebo zvýhodněnou sazbu ročního pojištění léčebných výloh při opakovaných výjezdech do zahraničí (EU i ostatní státy), které poskytujeme ve spolupráci s Pojišťovnou VZP, a.s. Více informací naleznete zde.

Co si mám vzít s sebou, pokud jdu žádat o příspěvek za dítě?

Při podání Žádosti o příspěvek z fondu prevence za nezletilou osobu, je vždy nutné předložit váš doklad totožnosti a dokument prokazující vazbu k dítěti. Zákonní zástupci ji prokazují rodným listem dítěte nebo údajem o dítěti v občanském průkazu, osvojitelé, opatrovníci a poručníci pak soudním rozhodnutím. K uvedeným dokladům současně předložíte i doklady potřebné pro získání vybraného příspěvku. Více informací naleznete zde.

Lze vyřídit žádost o příspěvek i jinak než osobně?

Ano, žádost lze vyřídit i poštou. Stačí na korespondenční adresu VZP ČR, Regionální pobočka Praha, Na Perštýně 359/6, 110 01 Praha 1, zaslat vyplněný formulář Žádosti o poskytnutí příspěvku z fondu prevence s přiloženým originálem daňového dokladu, případně dalšími doklady dle podmínek vybraného příspěvku a programu (např. kopie průkazu dárce krve, výpis z účtu v případě platby převodem apod.). Více informací naleznete zde.

Přeregistroval jsem se k VZP, takže budu vaším pojištěncem od 1. 7. 2018. Od kdy budu moci čerpat příspěvky a využít slev z Klubu pevného zdraví?

Už od 1. 7., kdy se stanete našim klientem, můžete využít benefity VZP, za předpokladu splnění stanovených podmínek vybraného programu. Dokonce můžete uplatnit i doklady, které byly vystaveny před 1. 7., pokud nejsou starší 3 měsíců od data vystavení. Např. budete chtít využít příspěvek na cvičení, doma máte daňový doklad za permanentku 1 500 Kč zakoupenou 24. května 2018. Žádost o příspěvek můžete podat v rozmezí od 1. 7. do 23. 8. 2018.

Slevy z Klubu pevného zdraví budete moci čerpat také od 1. 7. Do klubu se můžete zaregistrovat na webových stránkách www.klubpevnehozdravi.cz, osobně na jakékoliv pobočce VZP nebo prostřednictvím naší informační linky 952 222 222. Více informací naleznete zde.

Mohu vyřídit žádost o příspěvek i za kamarádku/manžela?

Ano, pojištěnci starší 18 let mohou zplnomocnit jiné osoby k vyřízení žádosti o poskytnutí příspěvku z fondu prevence. Plná moc nemusí být úředně ověřená. Vzor je ke stažení zde.

Mohlo by vás zajímat

zena_

Návštěva domova české kosmetiky

Nedávno jsme měli možnost navštívit kouzelné místo, kde se vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Jedná se o českou značku,

zena_

Cestujeme s KPZ

LIBERECKÝ KRAJ Ještě nemáte žádný plán na podzimní víkend? My tu pro vás jeden tip máme. Je to cesta do Libereckého kraje. Jeho nejznámější dominantou, kterou si asi většina z nás při zmínce o tomto kraji