Plaváním posílíte imunitní systém, fyzické i duševní zdraví a zároveň spálíte kalorie
Plavání má asi každý z nás spojeno hlavně s létem a letním koupáním. Můžeme ho ale provozovat celoročně bez ohledu na to, jaké je venku počasí. Klienti VZP si navíc mohou nechat proplatit tuto pohybovou aktivitu částkou až 500 korun.
Plaváním posilujete téměř všechny svalové skupiny, zapojujete u něj celé tělo a nezatěžujete klouby na rozdíl od jiných sportů, jako například běhání nebo tenis. Vhodné je tak i pro lidi s nadváhou či obezitou, těhotné nebo ty, kteří se zotavují po úrazu. Doporučit ho můžeme i těm, kteří chtějí jen zlepšit svou kondici, a může být odrazovým můstkem k dalším sportům.
Většinou plaveme ve vodě, která je chladnější než teplota našeho těla. Plaváním tedy nejen zlepšíme svou kondici a spálíme nějaké ty kalorie, ale také posilujeme náš imunitní systém a získáváme tím obranu proti infekcím. A každá pohybová aktivita, ať už na suchu či ve vodě, pomáhá odbourávat stres a přispívá k naší duševní pohodě.
Plavání se rovněž doporučuje, pokud trpíte bolestmi zad, kloubů či dýchacími potížemi. Přirozeně při něm posilujete celé tělo, aniž při tom zatěžujete klouby. Tlak vody na hrudní koš napomáhá posilování dýchacích svalů.
Přiměřené množství pohybu je obecně považováno za jednu z nejúčinnějších forem prevence civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce a cév, cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak a některé další. VZP svým klientům přispívá na pohybové aktivity částkou až do výše 500 korun, mohou si nechat proplatit například plavání, pilates či třeba fitko. Nastávající maminky mohou navíc dostat dalších 500 korun na kurzy pohybové aktivity vhodné v těhotenství, například plavání pro těhotné či cvičení pro těhotné.
Spolu s během, jízdou na kole či bruslích je plavání jedním z aerobních sportů. Jsou to právě aerobní sporty, při kterých spálíte nejvíce energie. Tělo je ve vodě sice nadlehčováno, ale musíte překonávat odpor vody, což znamená, že pohyb vykonaný ve vodě má vyšší energetickou náročnost než stejný pohyb na suchu. Pokud chcete formovat svou postavu, je plavání ideální. Důležité je však dodržovat zásady, které vám pomohou:
- před plaváním si prohřejte svaly, pomůže protažení a pár cviků před vstupem do vody,
- zvolte správný plavecký styl (prsa, znak, kraul, motýlek),
- pokud si nejste provedením plaveckého stylu jistí, neváhejte oslovit trenéra nebo plavčíka,
- tělo a svaly mějte při záběru zpevněné, výdech provádějte pod vodu – vyhnete se bolestem zad,
- plavte intenzivně 50 až 100 metrů, pak se krátce vydýchejte a pokračujte,
- plavte jedním zvoleným stylem, občas ho krátce vyměňte za jiný,
- maximálně plavte 40 minut bez přestávky, poté již dochází k přetížení svalů,
- v začátcích plavte asi 30 minut, zbytek času věnujte regeneraci (horká sprcha, pára či sauna),
- pravidelnost se vyplácí, najděte si na plavání čas 2-3x týdně.
A kolik spálíte energie při plavání? Záleží na stylu, který jste zvolili. Pokud vážíte 70 kg, tak volným plaveckým stylem prsa spálíte až 680 kcal za hodinu, svižnějším tempem 700-1 000.
Pokud jste přemluvili své přátele ke společné návštěvě bazénu nebo koupaliště, vyvarujte se ve vodě časté konverzace, která vás odvádí od koncentrace. Nezapomínejte na to, že jste přišli sportovat, nikoli debatovat. Vyhnete se tak například bolestem zad ze špatného držení těla. Správnou technikou se naučíte zapojit všechny svaly, takže budete více hubnout a formovat postavu.
Po plavání se můžete cítit hladově, jelikož jste vynaložili spoustu energie. Proto byste měli mít s sebou porci ovoce nebo zeleniny, případně jinou zdravou svačinku. Pak vás nepostihne „vlčí hlad“, kdy máte chuť sníst vše, co vám přijde pod ruku, což by zhatilo veškerou námahu, kterou jste v bazéně vynaložili.