Řekněte NE kouření a obezitě, řekněte ANO životu

To je název zdravotně-preventivního projektu studentů Střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci, který vznikl za podpory VZP k edukaci žáků 7. a 8. ročníků pro ZŠ v Jindřichově Hradci.

Pracovníci klientského pracoviště VZP v Jindřichově Hradci ve spolupráci s místní Střední zdravotnickou školou uvedli v život projekt, který bude probíhat od dubna do června 2016 ve většině ZŠ v Jindřichově Hradci. Má za cíl upozornit na nebezpečí plynoucí z kouření a nesprávného stravování.  Je v mnoha směrech unikátní.

Unikum spočívá především v tom, že jde o cílenou aktivitu samotných studentů Střední zdravotnické školy v Jindřichově Hradci. Ti pod vedením učitelky odborné praxe Mgr. Ludmily Stejskalové pro své „náctileté“ kamarády na základních školách připravili přednášky, které mají informovat o nebezpečí kouření a konzumace pro zdraví nevhodných potravin. Pro prezentace byla vybrána skupina žáků 7. a 8. ročníků a byla vybrána záměrně. Jedná se o věk, kdy se nezdravé životní návyky stávají velkým nepoznaným lákadlem a není v silách tohoto věku v nich pro zdraví nebezpečné riziko rozpoznat. Zároveň se nastavují důležité osobnostní návyky správného životního stylu a ty přetrvávají i do dospělosti.

Dále je projekt velice zajímavý svým záměrem: středoškoláci mluví se svými mladšími kamarády jejich jazykem na vážné téma. A dávají si i ambiciózní cíl – oslovit skrze kamarády jejich rodiče i učitelský sbor ZŠ a pokusit se tak ovlivnit i dospělou populaci.

Jejich snažení a dobrý nápad podpořili a pomohli zrealizovat pracovníci klientského pracoviště VZP v Jindřichově Hradci, kteří projekt zajistili po stránce materiální a doplnili ho informacemi z oblasti zdravotního pojištění v návaznosti na programy fondu prevence VZP.

Nejde přitom o první spolupráci školy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Byli to studenti spolu s pracovnicemi VZP, kteří mezi prvními v republice začali realizovat přednášky s praktickými ukázkami prevence zaměřené na péči o zoubky školních dětí. Studenti SZŠ se také pravidelně účastní partnerské spolupráce mezi VZP a Nemocnicí Jindřichův Hradec, kde v rámci preventivních akcí pomáhají s měřením tělesných hodnot a odpovídají návštěvníkům na jejich otázky týkající se zdraví.

Možná i u vás v rodině v následujících dnech budete z úst dětí slyšet zajímavé nové informace o zdravotních rizicích kouření a vaši pozornost upoutá i brožura, která upozorňuje na benefity od VZP. Znamená to, že se plní záměr projektu. Vše bylo připraveno a určeno dětmi i pro nás, dospělé. Měli bychom se zastavit, vyslechnout si je a nechat se tentokrát se zájmem poučit mladou generací.

VZP přispívá pro děti i dospělé až 500 Kč na pohybovou aktivitu nebo sestavení jídelníčku v rámci prevence kardiovaskulárních onemocnění. Klienti od 18 let mohou také čerpat příspěvek na odvykání kouření pod dohledem odborníka až do výše 2 500 Kč. Bližší informace naleznete na stránkách www.klubpevnehozdravi.cz.

Svou zkušenost můžete sdílet s ostatními i na facebooku Klubu pevného zdraví. Děkujeme.

zena_

Návštěva domova české kosmetiky

Nedávno jsme měli možnost navštívit kouzelné místo, kde se vyrábí více než 200 druhů kosmetických přípravků na bázi přírodních látek pro domácí i profesionální péči. Jedná se o českou značku,

zena_