S malými dětmi k moři?
Období dovolených se blíží a vy se možná právě nyní rozhodujete, kde tu svou společně s dětmi strávíte. Zvažte rozumně, kam s ohledem na věk a zdravotní stav dítěte budete cestovat. Pokud podniknete cestu automobilem nebo letadlem do některého z přímořských letovisek, není to jen o tom, že s sebou budete mít dostatek opalovacích krémů. Neponechávejte proto nic náhodě. Jedině tak si v klidu a zdraví užijete sluníčko, plavání v moři a jižní pohodu.
Při cestování automobilem si co nejpřesněji naplánujte přestávky na jídlo, odpočinek, toaletu a u těch nejmenších také na častější výměnu plen, aby nedošlo ke zbytečnému opruzení. Miminka, ale i větší děti cestující v autosedačce nechte alespoň po dvou hodinách jízdy protáhnout nebo proběhnout na čerstvém vzduchu. Jejich oblečení přizpůsobte teplotě v autě a zajistěte dobré větrání tohoto prostoru, pocení může způsobit ekzém a znepříjemnit pobyt u moře dítěti i vám. Vyhněte se raději používání klimatizace, kvůli náhlým změnám teploty mohou malé děti snadno prochladnout, může se jim spustit rýma nebo začnou kašlat. Na cestu mějte vždy dostatek tekutin pro sebe i pro dítě. Kojící maminky by miminko měly krmit nejlépe po dvou hodinách, raději však menšími dávkami a častěji. Nenuťte děti jíst během jízdy, aby u nich neustálé houpání nevyvolalo zvracení.
Budete-li cestovat letadlem, vyberte si destinaci s nepříliš dlouhou dobou letu. Snažte se dětem co nejvíce zmírnit nepříjemné pocity při vzletu a přistání, kdy dochází k přetlaku ve středoušní dutině. Miminka je dobré v této době kojit nebo jim dát pít z kojenecké lahve. Starším dětem pomáhá zvýšené polykání slin, cucání bonbonů nebo žvýkání. Mějte po ruce vždy dostatek tekutin, dětem zvlhčujte a promašťujte rty. V letadle není dostatečná vlhkost vzduchu a sliznice rychle vysychají.
Myslete i na to, že cestování je pro děti vždy zdlouhavé, nepohodlné, a pokud nebudou spát, je dobré je něčím zabavit. Pro nejmenší děti proto s sebou vezměte hračky, pro ty větší třeba oblíbeného plyšáka, knížku s pohádkami, společenskou hru, malujte si s nimi nebo jenom povídejte.
Počítejte také s časovým posunem, který u dětí může vyvolat zvýšenou únavu, nervozitu i mrzutost. Zdravotní komplikace, jako je třeba přehřátí organismu, infekce, průjmy nebo zvracení z důvodu užívání místní vody a stravy, mohou nastat i během samotného pobytu. Na mnohé se můžete před cestou připravit a mít s sebou k dispozici potřebné léky, případně se s lékařem poraďte o možnostech očkování. U dětí do 1 roku je však vakcinace proti tropickým infekcím prakticky nemožná a většina pediatrů vám cestování s takto malým dítětem ani nedoporučí. Imunitní systém dětí není schopen rychle a kvalitně zareagovat proti infekcím, kterým jsou během cesty i v místě pobytu vystaveny, proto je pro ně výlet do takových oblastí velmi rizikový. Navíc delší cestování obecně je pro ně nevhodné i z toho důvodu, že při něm nejsou v prostředí, na které jsou zvyklé, znají ho a cítí se v něm bezpečně.