To nejdůležitější, co byste měli vědět o cukrovce II. typu

94 % populace starší 18 let si dle interních průzkumů Diabetické asociace ČR myslí, že cukrovka je vážné onemocnění. Přesto dle dosavadních zkušeností lékařů pacienti sami připouští, že zanedbávají prevenci, pohyb a nedodržují střídmou stravu. To jsou dvě naprosto zásadní a rozporuplné informace, které potvrzují, že osvěta kolem diabetu není stále dostatečná. Pacienti si totiž neuvědomují, jak zcela zásadní je, aby dodržovali doporučení lékařů.

Diabetes mellitus II. typu je onemocnění, které není dosud vyléčitelné. Jeho rizikem jsou především chronické komplikace, které zcela zásadně zhoršují kvalitu života a zvyšují úmrtnost.

Diabetes mellitus II. typu je civilizační onemocnění, ale ne v pravém slova smyslu. Jedna třetina obyvatel ČR má genetickou výbavu, která je předurčuje k tomu, že se u nich diabetes II. typu rozvine, pokud se dožijí dostatečně vysokého věku. Proto je třeba dbát na prevenci v podobě pravidelné životosprávy, správného stravování a dostatku pohybových aktivit, aby k rozvoji nemoci případně došlo až co nejpozději. Diabetes II. typu se ve většině případů rozvine u obézních pacientů s nepravidelnou životosprávou. V každém případě je důležité, aby pacient nejen dodržoval dietní opatření vedoucí k optimální hmotnosti, ale aby se i přiměřeně a pravidelně hýbal – ideálními aktivitami jsou chůze, jízda na kole, plavání nebo zdravotní cvičení.

V současné době 8 % české populace trpí cukrovkou, což je asi 860 tisíc diabetiků, a dalších 250 tisíc lidí ještě netuší, že tuto chorobu má, neboť prvotní stadium diabetu nebolí. Přibližně třetinu diabetiků pak postihnou chronické komplikace, jako jsou problémy se zrakem, ledvinami nebo syndrom diabetické nohy. Navíc jsou ohroženi 5krát vyšším rizikem, že je postihne infarkt myokardu.

Statistiky hovoří jasně. Přes 100 tisíc diabetiků má problémy se zrakem, asi 2 500 jich na následky komplikací diabetu dokonce osleplo. Více než 97 tisíc diabetiků má postižení ledvin, 44 tisíc pacientů trpí postižením cév a nervů dolních končetin (diabetická noha) a více než 11 tisíc je dokonce po amputaci dolní končetiny.

Počet diabetiků bohužel stále roste, za posledních 20 let pozorujeme nárůst o 68 %.

 „Smyslem léčby je zabránit vzniku komplikací nebo alespoň zpomalit jejich vývoj a cílem léčby je prodloužit život při zachování jeho kvality,“ říká prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, místopředseda České diabetologické společnosti a prezident Diabetické asociace České republiky.

PŘÍSPĚVKY VZP NA PREVENCI ZHORŠENÍ ONEMOCNĚNÍ DIABETES MELLITUS

Příspěvek do celkové výše 500 Kč může diabetik využít na:

  • dezinfekční prostředky k dezinfekci kůže před odběrem krve k zjištění hodnoty glykémie pomocí glukometru nebo k dezinfekci kůže před aplikací inzulínu
  • doplatek z ceny testovacích proužků určených pro zjištění glukózy/ketonů v moči
  • doplatek při nákupu příslušenství k inzulínové pumpě (baterie a zásobníky inzulínu)
  • nákup diagnostických proužků v množství nad rámec hrazené péče.

Zdroj:

http://www.diabetickaasociace.cz

http://www.uzis.cz/category/tematicke-rady/zdravotnicka-statistika/diabetologie-pece-diabetiky