Výbavička pro miminko - autosedačka
Čekáte miminko a přemýšlíte, co všechno budete muset koupit? Pokud budete miminko převážet v autě, je nezbytné použití dětského zádržného systému neboli autosedačky. Nezapomínejte, že autosedačka je povinná pro všechny děti až do výšky 150 cm. Správnou volbou bezpečné autosedačky můžete v případě nehody předejít vážnému úrazu svého dítěte nebo mu dokonce zachránit život.
Jak vybrat správnou autosedačku
|
Na základě kritéria váhy se autosedačky dělí do čtyř kategorií.
Kategorie 0+: od narození do 13 kg (cca do 1 roku)
Jedná se o autosedačky ve tvaru skořepiny, v nichž miminko pololeží a upoutáno je 3bodovými výškově nastavitelnými polstrovanými pásy s centrálním utahováním. Tyto autosedačky se montují na přední nebo zadní sedadlo proti směru jízdy. Pokud je autosedačka umístěna na předním sedadle spolujezdce, musí být vypnutý airbag.
Ve výbavě mohou mít snímatelný prací potah, adaptér, díky němuž lze autosedačku připevnit na kočárkové podvozky, pevnou základnu pro snadnější a rychlejší připevnění ve vozidle, podhlavník (velmi výhodné pro pevnější polohu hlavičky dítěte), sluneční stříšku, nastavitelný úhel sezení. Rovněž je možno dokoupit síťku, nánožník nebo fusak (využijete spíše u miminek narozených na podzim a v zimě).
Kategorie I: od 9 do 18 kg (9 měsíců – 4 roky)
Autosedačky kategorie I se montují na zadní sedadlo běžnými bezpečnostními pásy nebo pomocí systému úchytek ISOFIX, kterými je dnes vybavena většina aut (povinně od roku 1999). Dítě je v autosedačce připoutáno 5bodovými výškově nastavitelnými polstrovanými pásy s centrálním utahováním.
Některé autosedačky jsou polohovatelné, snadno se upevňují do auta, velmi dobře drží na sedačce pomocí přítlačné lišty, mají snímatelný prací potah. Lze k nim dokoupit hrací pultík, držák na pití či podhlavník.
Kategorie II: od 15 do 25 kg (4–6 let)
Kategorie III: od 22 do 36 kg (6–11 let)
Autosedačky pro kategorie II a III se montují na zadní sedadlo a dítě je v nich připoutáno bezpečnostními pásy automobilu, některé však mají i vlastní 5bodové nastavitelné pásy. Skládají se z opěrky hlavy, opěrky zad a podsedáku, který lze používat samostatně jen u kategorie III. Mohou mít nastavitelnou šířku sedáku i opěrky zad a lze je naklápět. Součástí jsou i opěrky na ruce.
Existují i univerzální autosedačky zahrnující více věkových a váhových kategorií. Sice tak vydrží déle, ale kompromis, který výrobci museli udělat, se odráží v tom, že jsou podle posledních výzkumů méně účinné a méně bezpečné než autosedačky pro danou váhovou kategorii.
Všechny autosedačky musí splňovat evropskou normu ECE 44 a mají být označeny zkušební štítkem ECE. Svým tvarem a po technické stránce musí být vhodné do vašeho automobilu – uvedeno na zkušební značce sedačky.
Obecně lze doporučit vybírat autosedačku se zvýšenou ochranou proti bočnímu nárazu. Rovněž zvažte, zda kupovat již použité autosedačky. Nikdy totiž nevíte, v jakém stavu je konstrukce uvnitř a jestli již nějaký náraz nezažily.
Jak ušetřit s KPZ?
Díky Klubu pevného zdraví získáte 5% slevu v e-shopu i kamenné pobočce partnera Malvík. Např. autosedačku za 7 490 korun a fusak do autosedačky za 2 299 se slevou KPZ ušetříte 490 korun.
Jaké benefity mohou využít budoucí maminky od VZP?
Budoucí maminky mohou využít příspěvek až 1 000 Kč např. na prvotrimestrální screening, předporodní kurz či pomůcky ke kojení.
Zároveň mohou získat benefity v programu DOSPĚLÍ, nebo pro své nejmenší v programu DĚTI.
Pro všechny nastávající maminky máme navíc dárek - nástěnného průvodce těhotenstvím od VZP! Dárek získáte na kterékoli pobočce VZP.
Více informací o dárku a zajímavé tipy pro maminky najdete ZDE.