Jak pečovat o své zuby

Kdo by nechtěl mít zdravé, pevné, bílé zuby a zdravé dásně? Na pěkný úsměv se každý rád podívá a zdravý, opečovávaný chrup je také svým způsobem vizitkou každého člověka. Péče o zuby je přitom překvapivě snadná, nezabere příliš mnoho času, a pokud se jí věnujete opravdu pečlivě, bude vás stát méně námahy, peněz i času než případné řešení zanedbaného chrupu – ostatně, prevence vždy vyjde levněji než léčba. Jak tedy správně pečovat o své zuby?

Ústa jako vstupní brána

Ústní dutina je vstupní bránou nejen pro potravu, nápoje a související živiny, ale také pro případné infekce. Je prokázáno, že nedostatečná péče o chrup může mít kromě vzniku plaku a následných zubních kazů a kamene také nepříjemné následky v podobě srdečních onemocnění, a že správná ústní hygiena je jednou z nejmocnějších zbraní v prevenci a boji s cukrovkou. Správně ošetřené zuby mají pozitivní vliv také na naši náladu a celkovou psychickou pohodu, protože se zdravým chrupem je úsměv zkrátka snazší. Co tedy dělat pro to, aby byl váš úsměv zdravý a zářivý?

Kde není plak, tam není problém

Zubní plak by se s trochou nadsázky dal označit za úhlavního nepřítele a strůjce celé řady potíží spojených se zuby. Má vliv nejen na vznik zubního kazu, ale také zubního kamene, paradontózy a s tím spojené vypadávání zubů a další nepříjemnosti. Zubní plak je nános, který se začne na vašich zubech tvořit již pár hodin po jejich vyčištění. Je tvořený vrstvou bílkovin ze slin a obsahuje pestrou paletu bakterií, které vašim zubům škodí.

Pokud zubní plak pravidelně a důkladně neodstraňujete, vzniká z něj zubní kámen a bakterie obsažené v plaku útočí na vaši zubní sklovinu i na dásně. Plak se totiž umí usazovat i v mezizubních prostorách, na dásních i na jazyku. Naštěstí existuje celá řada nejrůznějších pomůcek, které vás dokáží zubního plaku zbavit.

péče o zuby

Ráno, večer i kdykoliv jindy

Někteří z nás si možná myslí, že péče o zuby začíná a končí jejich ranním a večerním čištěním, ale tak tomu není. Na odstraňování zubního plaku je potřeba pracovat neustále, důkladně a všemi možnými prostředky. Ráno a večer by pochopitelně mělo být samozřejmostí důkladné vyčištění zubů kvalitním kartáčkem, ať už klasickým nebo sonickým. Správnou techniku čištění se nejlépe naučíte v ordinaci dentální hygieny, kterou byste měli absolvovat přibližně dvakrát do roka.

Volte kartáčky spíše s menší hlavičkou a měkkými, rovnými vlákny. Při čištění se důkladně zaměřujte na oblast mezi zubem a dásní, kde se s oblibou usazuje plak, který se rád mění na nepříjemný zubní kámen. Kartáček by měl na hranici mezi zubem a dásní naléhat v úhlu 45°. Čistit byste měli lehkým tlakem a malými, krouživými pohyby. Při čištění vnější strany zubů držte kartáček v horizontální poloze, pro čištění vnitřní strany předních horních i dolních zubů je lepší pozice vertikální. Nevynechejte jediné místo. Množství zubní pasty vám postačí ve velikosti hrášku.

Součástí vaší výbavy pro osobní dentální hygienu by měl být i jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáčky a zubní nit. Jednosvazkovým kartáčkem si můžete zuby dočišťovat nejen po každém hlavním čištěním, ale třeba i mezi jídly – poté, co si ústa důkladně vypláchnete vodou. S pomocí mezizubních kartáčků vždy nekompromisně vyčistěte mezizubní prostory, aby se vám v nich nehromadil plak, případně zbytky jídla, které by se mohly postarat o nepříjemný zánět. Extrémně nedostupná místa pak můžete dočistit vhodně zvolenou dentální nití. S výběrem vhodných mezizubních kartáčků i dalších pomůcek vám poradí při dentální hygieně.

péče o zuby

 

Strava je základ

Zdraví našich zubů ovlivňuje i to, co jíme a pijeme. Vyvarujte se příliš sladkých jídel a nápojů, zubní sklovině neprospívají ani příliš kyselá jídla a nápoje. Pokud si chcete vyčistit zuby po konzumaci kyselého, vyčkejte minimálně půl hodiny, ideálně hodinu. Vyhýbejte se také jídlům a nápojům s lepivou konzistencí, lízátkům a cucavým bonbonům. Po konzumaci „rizikového“ jídla či pití si můžete klidně vypláchnout ústa čistou vodou.

Obecně se zaměřte na potravu s vysokým obsahem vápníku, tedy mléko, mléčné výrobky, ale třeba také brokolici či květák. Na zdraví zubů má příznivý vliv i vitamín D, obsažený v mořských rybách nebo semínkách. Dásním zase prospěje dostatečný příjem vitamínu C.

Prevence se vyplatí

Péče o zuby není v základu nijak časově ani finančně náročná a prevence vás rozhodně vyjde levněji než případná léčba následků jejího zanedbání. Při správné péči o zuby vám bude odměnou nejen zdravý, zářivý úsměv, za který se nebudete muset stydět, ale také pevnější zdraví a lepší psychická pohoda. Choďte proto i pravidelně k zubnímu lékaři a navštivte také ordinaci pro dentální hygienu.

Nezapomeňte využít slevu pro členy Klubu pevného zdraví na sonické zubní kartáčky Magnitudal ve výši 50 % a také 15% slevu na ostatní sortiment.

Podklady k článku dodal František Janda ze společnosti Wikinomist s.r.o.

Mohlo by vás zajímat

RYOR Pečujte správně o svou pleť

Pečujte správně o svou pleť

Pleťové krémy, séra, tonika, masky, oční krémy. Zorientovat se v nabídce kosmetických produktů může být někdy složité. Poradíme vám, na co je který produkt vhodný a v jakém pořadí výrobky používat tak, aby