Jak pití vody pomáhá při hubnutí

Pojďme se napít na zdraví! Ano, právě teď sáhněte po sklenici s vodou a dvě tři deci vypijte. A jestli ji nemáte přímo po ruce, tím lépe, protože se navíc ještě projdete. Když už budete stát, udělejte si pár protahovacích cviků a několik dřepů. Sezení totiž může být značně destruktivní.

A teď pár slov o tom, proč musíme dostatečně pít, když chceme hubnout nebo celkově správně fungovat. I když máte správně nastavený stravovací režim a cvičení, ještě to není záruka, že tuk půjde snadno dolů. Jedním z důvodů, proč proces může postupovat pomaleji, je nedostatečná hydratace organismu. Svalové buňky neumí pracovat na palivo z tuku. Proto jsou tu játra, která krví dovezený tuk z tukových buněk přeměňují na glykogen a ten teprve putuje do svalů. Tato činnost je pro játra velmi zatěžující. Platí tedy známý fakt, že hubnutí by mělo být pomalé, aby to játra zvládala. Jakmile málo pijete a tělo je v mírné dehydrataci (to je, když ještě necítíte žízeň), tak ledviny nestíhají čistit hustou krev a játra musí začít vypomáhat. Jde o proces homeostázy, tedy zachování stálosti vnitřního prostředí. Spalování tuku proto jde v tu chvíli na vedlejší kolej, zpomalí se nebo zastaví. Mějte také na paměti, že spalování tuku neprobíhá jen při cvičení, ale je rozložené do celého dne a noci.

Druhým důvodem, proč je nezbytně nutné při hubnutí pít hodně vody nebo čistících bylinných čajů je detoxikace. Tukové buňky jsou místem, kde se ukládají toxiny (přijaté z jídla, vzduchu, léků, kosmetiky atd…). Jsou to taková úložiště toxického odpadu. Když se tělo začne zbavovat tuku, vyplavují se spolu s ním do krve i tyto jedovaté látky. A opět jsou tu játra a ledviny, které si s tím musí poradit. Ve špatně hydratovaném organismu to ovšem jde jen těžko. Při shazování velkého množství tuku to může mít i fatální následky.

Co tedy pít? Je to jednoduché –⁠ vodu. Čistou pramenitou nebo kohoutkovou, ideálně přefiltrovanou. Doplňkově potom doporučuji popíjet bylinné čaje vhodné právě pro vás a na podporu detoxikace. Dále zařaďte do svého pitného režimu občas minerálky, například během celodenních pohybových aktivit či když se při náročném tréninku hodně potíte.

A čemu se vyhýbat? Nepijte ovocné džusy. Ovoce zbavené vlákniny a většinou ještě pasterované nemá pro organismus vás vůbec žádný přínos. Fruktóza a glukóza je pro hubnutí naprosto nevhodná. Navíc to není pití, ale jídlo. Všechny tekutiny, které nemají nulovou energetickou hodnotu, považujeme totiž za jídlo a ne pití. Patří sem tedy i mléko, slazené limonády, smoothie…

Vyhýbejte se rovněž light variantám limonád. Příležitostně k ukojení chuti neuškodí, ale umělá sladidla a další chemikálie (například kyselina fosforečná v Coca-Cole) jsou pro tělo opravdovými jedy. Pro potěchu chuťových buněk můžete občas pít třeba vodu s citronem nebo domácí limonádu s rozmixovaným lesním ovocem, rybízem, limetkou a podobně. Osvěží vás a pomohou tělu lépe fungovat a spalovat.



Členové Klubu pevného zdraví mohou využít až 15% slevu na členství ve fitness centrech pro ženy Contours.

Podklady k článku dodal Marek Klemens, Area manager ze společnosti Contours.

Mohlo by vás zajímat

RYOR Pečujte správně o svou pleť

Pečujte správně o svou pleť

Pleťové krémy, séra, tonika, masky, oční krémy. Zorientovat se v nabídce kosmetických produktů může být někdy složité. Poradíme vám, na co je který produkt vhodný a v jakém pořadí výrobky používat tak, aby