Jak posilovat lymfatický a imunitní systém

Pro udržení zdraví a dobré psychosomatiky je klíčová práce lymfatického a imunitního systému.

Vždy je lepší (i ekonomičtější) předcházet zdravotním problémům, než je následně řešit. Každý z nás si může vylepšit fyzický stav svého organismu i vlastní psychiku, tedy správnou psychosomatiku. Existuje mnoho způsobů, jak můžeme upravit svůj styl života, abychom posílili náš imunitní systém (pohyb, čerstvý vzduch, výživa, odpočinek, pozitivní přístup k životu apod.), a snížili tím riziko civilizačních chorob. Oslabený imunitní systém je totiž vstupní branou pro mnoho onemocnění.

Zdravý imunitní systém našeho organismu má velkou schopnost odolávat nežádoucím bakteriím, virům, infekcím či jiným cizorodým látkám a likvidovat je. Stejně tak umí zpracovat naše staré, poškozené či mrtvé buňky a pomáhá budovat nové zdravé, tzn. podporuje buňkotvorbu. Společně s endokrinní a nervovou soustavou se řadí mezi základní regulační systémy našeho těla. Funguje tedy jako obranný a filtrační mechanismus, který následně přes lymfatický systém odvádí z těla všechny škodlivé látky.

Lymfatickým systémem protéká tekutina s mléčným zakalením – míza (neboli lymfa), která zanechává škodliviny v přilehlých lymfatických uzlinách, filtruje se zpátky do krve a přes vylučovací orgány vyplavuje z těla tyto odpadní látky. Jde o nesmírně důležitý mikrosvět.

V těle je lymfatický systém uložen z větší části těsně pod kůží, začíná v mezibuněčném prostoru z tkáňového moku. Složení mízy je velmi proměnlivé a je závislé na látkové výměně. Denně se vytvoří a přefiltruje do krevního řečiště 2–3 litry lymfy, a proto je lymfatický systém pro správný chod těla tak důležitý.

Slenderlife masaáže  

S lymfatickým systémem a imunitou je dále spojena slezina, která je zodpovědná za kvalitu systému, jeho náchylnost či odolnost vůči nádorovým onemocněním. Slezina vyrábí protilátky a vytváří filtr, ve kterém probíhá např. také recyklace látek z poškozených, opotřebovaných, starých či odumřelých červených krvinek (erytrocytů).

Pokud lymfatický systém nepracuje správně, pracuje imunitní systém pomaleji. Člověk se může cítit zavodněný, dlouhodobě unavený, oteklý po celém těle i v obličeji a pociťuje ztrátu energie. Oslabený lymfatický systém je náchylnější k infekčním onemocněním, ovlivňuje hormonální systém, zhoršuje se např. celulitida, ale nastávají i problémy s hubnutím, protože lymfa umožňuje i vstřebávání a přesun tuků v těle.

Jak mohu posílit lymfaticko-imunitní systém?

Jedním řešením je vypravit se do specializovaného odborného centra na jeho pročištění. Při výběru dbejte na vzdělání, praxi, zkušenosti a odborné znalosti pracovníků.

Odborný název procesu čistění je lymfodrenáž, někdy službu můžete najít i pod názvem lymfoterapie nebo lymfatická masáž. Má za úkol celkově pročistit lymfatický systém a pomáhá udržet optimální podmínky organismu v mezibuněčném prostoru.

Co nejvíce zapříčiňuje zanesení lymfatického systému?

Nevhodná skladba potravy, onemocnění (i obyčejné nachlazení), hormonální léčba, antikoncepce, chemické preparáty v těle, dlouhodobé stresové situace, hormonální dysbalance, genetické dispozice, ale také bodnutí hmyzem, při kterém se umocňuje zátěž mízního systému.

Jaké jsou nejčastější indikace?

Důvodů, proč by měl člověk podstoupit takové ošetření či terapii, je hned několik:

  • prevence, předcházení nemocem a komplikacím,
  • aktivace a zlepšení lymfatického a imunitního systému,
  • podpora zdraví v psychické i fyzické rovině,
  • odvod toxických látek z těla,
  • preventivní ošetření u osob, které mají sedavé zaměstnání nebo musí dlouhodobě stát – snížení otoků dolních končetin,
  • snížení otoků zejména v oblasti břicha a obličeje v období hormonální dysbalance,
  • pomoc při léčbě nadváhy či obezitě – začít s lymfodrenážemi,
  • omezení vzniku a prevence křečových žil (varixů),
  • prevence celulitidy, její redukce, zmenšení objemu stehen, lýtek, kotníků a břicha,
  • dlouhodobá únava a stresová zátěž
  • a mnoho dalšího

Jak lymfodrenáž probíhá a co očekávat po ošetření?

Slenderlife masaáže 

Jde o speciální hmatovou techniku, která je naprosto rozdílná od klasické svalové masáže. Pracuje se s kůží a podkožím. Lymfa a lymfatický systém mají své přesné anatomické zákonitosti. Odborný terapeut je musí naprosto důsledně dodržovat a respektovat. Nejdříve musí uvolnit centrální lymfatické uzliny na krku, přes které se lymfa čistí, a dále pokračuje do cévního a vylučovacího systému z těla ven. Napomáhá transportu lymfy z periferie k centru.

Po lymfodrenáži se cítíte velice lehce, uvolněně, dostaví se nárůst energie. Rozproudíme-li lymfu, ustoupí otoky a pocit z naší kůže a podkoží je jiný.  

Pokud je lymfatický systém hodně zanesený, nejčastěji dlouhodobým užíváním chemických preparátů apod., může dojít po masáži k fyziologickým reakcím jako jsou např. dočasná únava, chlad, ospalost, bolest hlavy, sucho v ústech, větší pocit žízně, časté močení apod.

V tomto případě by po zbytek dne již neměla probíhat žádná další fyzická zátěž, spíše odpočinek, klid s dostatečným pitným režimem.

Po dalších lymfodrenážích se tento stav mění a ustupuje.

Existuje přístrojová i ruční metoda, která je vhodnější?

Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Záleží na konkrétním problému a na aktuálním stavu lymfatického systému. Pokud je zanesenější, určitě je třeba začít manuální lymfatickou masáží, ruka se dostane dál než přístroj.

Například u celulitidy je potřeba osobní konzultace a podle stupně celulitidy doporučit např. 1–3x manuální lymfodrenáž a následně přístrojovou.

Pokud se klient chystá na plánovaný invazivní zákrok – operaci, určitě je vhodné pročistit organismus manuální lymfatickou drenáží. Následná rekonvalescence je poté kratší a tělo rychleji regeneruje.

Jak často mám takový zákrok podstoupit?

Ze začátku se doporučuje docházet jednou za týden. Pro dosažení očekávaného výsledku je potřeba lymfodrenáž někdy zopakovat.

U manuální terapie, opět závislé na stavu, většinou se doporučuje 3–5 návštěv, u přístrojové kůry je pak frekvence častější. Vše je však velmi individuální.

Jaké jsou kontraindikace?

V některých případech nelze tuto drenáž aplikovat vůbec. Jedná se o veškerá akutní virová či bakteriální onemocnění, teploty, nachlazení, záněty v těle, angínu, chřipku, herpes, akutní žilní onemocnění s trombózou či zánětem podkoží erysipel (růže), akutní astma, zápal plic, infarkt myokardu, hnisavé rány, bolestivé stavy neznámého původu.

Na co si dát pozor?

Nejdůležitější je vybrat si zkušeného, znalého a vzdělaného terapeuta. Jinak může dojít až k nevratnému poškození vašeho zdraví. I proto je třeba se o službách předem dostatečně informovat.

Členové Klubu pevného zdraví VZP ČR získají slevu 10 % na lymfatickou masáž a další procedury na pobočkách Slender Life v Jihlavě a Třebíči.

Autor článku: Mgr. Eva Macková

Mohlo by vás zajímat

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na

Karcher zdravá domácnost

Zdravá domácnost

Ve zdravém těle zdravý duch… a ve zdravém domově zdravý člověk. Péče o prostředí, ve kterém žijete, má vliv na vaše zdraví. Věděli jste, že i úklid může být zdravý a udržitelný s ohledem na životní prostředí?

Asklepion Plastika víček

Plastika víček – vy ji ještě nemáte?

Populární ošetření s wow efektem vás omladí a má i zdravotní benefity Absolvovat plastickou operaci horních i dolních víček dnes patří k nejběžnějším estetickým chirurgickým výkonům. Výsledky jsou