Jarní detoxikace navrátí ztracenou vitalitu

Jaro je tady a s ním ideální čas na detoxikaci těla, kterou můžeme přirovnat k „jarnímu úklidu“ organismu. Na toto téma se již napsalo mnoho článků, ale jak je tomu doopravdy a co si pod tím laik má představit? Pojem detoxikace je proces očisty organismu, díky němuž můžete pomoci svému tělu zbavit se škodlivých látek, toxinů, a tím získat zpět ztracenou vitalitu. Navíc působí preventivně a může odstranit příčiny nejrůznějších nemocí.

Lidské tělo má přirozeně velkou samočistící schopnost, někdy je ale ukládání toxinů v těle rychlejší než samovolné očistné procesy a po nějakém čase se začnou projevovat negativní důsledky, jako jsou:

• únava a nedostatek energie
  • problémy se zažíváním
  • hormonální nerovnováha
  • problémy s váhou
  • potravinová intolerance a problémy s imunitou
  • kožní problémy
  • časté migrény aj.

Obecné faktory, které nejčastěji vedou k zanesení organismu škodlivými látkami, jsou znečištěné životní prostředí a nejrůznější chemické vlivy v podobě dlouhodobého užívání léků, nadměrného používání kosmetiky a drogistických výrobků, ale i kouření. Samostatnou kapitolou je pak nevhodná strava. Vyvarujte se průmyslově zpracovaných polotovarů, nadměrného pití kávy a černého čaje, alkoholu, slazených nápojů a limonád, přepalovaných tuků a uzenin.

Pro začátek detoxikace je vhodné vypít během dne dostatečné množství čisté vody (můžete ochutit čerstvou šťávou z citronu), jíst především čerstvé potraviny, sezónní ovoce a zeleninu, ale i zajímat se o původ a kvalitu potravin. Jestliže v samotném složení výrobku většině pojmů nerozumíte, pak je lepší zvážit, zda takový produkt opravdu chcete jíst. Pro očistu jater se doporučují bylinky, např. ostropestřec mariánský a zelené potraviny (naklíčený ječmen aj.). Pro detoxikaci těla jsou vhodné i třídenní kúry, kdy vyloučíte ze stravy mléko, maso a pečivo. Jednotlivé denní porce jídla pak nahradíte zeleninovo-ovocnými šťávami, tzv. smoothies. Takovéto šťávy se ředí vodou 1:1 a dále se nedoslazují.

Detoxikace bez úpravy stravy bohužel nemá požadovaný efekt.

Pokud si nevíte rady jak se správně stravovat a čím podpořit očistu organismu, můžete vyhledat pomoc zkušeného nutričního terapeuta. V případě, že trpíte nadváhou nebo dokonce obezitou, můžete využít příspěvek VZP ve výši až 500 korun na sestavení jídelníčku a pokusit se o získání optimální váhy pod dohledem lékaře.

VZP přispívá dětem i dospělým až 500 Kč na pohybové aktivity nebo sestavení jídelníčku v rámci prevence kardiovaskulárních onemocnění.

Více informací k příspěvkům naleznete zde:

jídelníček-dospělí

jídelníček-děti

Očistu těla je vhodné doplnit přiměřenou pohybovou aktivitou. Každý den do svého programu zařaďte trošku pohybu. Opravdu stačí i procházka, svižná chůze, strečing atd. Pravidelně se hýbejte tak, jak to máte rádi. Radost z pohybu je pro vaše zdraví důležitá. Postupně si přidávejte množství pohybové aktivity tak, abyste získali potřebnou fyzickou kondici. V ideálním případě byste měli dosáhnout alespoň 20 minut pohybu (do zapocení). Pot odvádí z těla celou řadu škodlivin a pročistí kůži. Vhodnou alternativou může být i pobyt v sauně.

Pokud budete o své tělo pečovat a pravidelně jednou za čas detoxikovat organismus, budete vypadat mladistvěji, posílíte svou imunitu a brzy pocítíte navrácenou vitalitu. Pokud ale trpíte nějakým vážným nebo chronickým onemocněním (cukrovka, vysoký tlak, vysoký cholesterol, ateroskleróza aj.), vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem o plánované změně ve výživě. Důležité je na výsledek nespěchat a raději pozvolna zavádět menší změny, které pak budete schopni dodržovat dlouhodobě.

Dále můžete vybírat z nabídky slev partnerů Klubu pevného zdraví zde: