Jedny brýle pro všechny vzdálenosti? Jde to!

Mnozí z nás to dobře znají. Neustálé nasazování a sundávání brýlí, abychom viděli ostře. Měníme si brýle na blízko za ty na dálku, abychom mohli bezpečně řídit nebo pozorovat hezké panorama. Věděli jste ale, že tohle už díky moderním technologiím a chytré čočce není potřeba? S multifokálními brýlemi dostanete perfektní obraz na blízko, na dálku i na střední vzdálenost.

Normální brýle umí jen něco

Asi to znáte. Na displej mobilu s brýlemi vidíte krásně, ale na tabuli s jízdním řádem vlaku nebo na číslo tramvaje už bez jejich sundání nezaostříte. Nebo důležité rozhodování v autě, zda uvidíte dobře na silnici, nebo na ukazatele na palubní desce.

Nedostatkem klasických „mono“ brýlí je, že fungují jen na jednu vzdálenost, protože jejich čočka má pouze jedno ohnisko. S jednou věcí tak pomohou, ale jinou naopak ztíží. Třeba s brýlemi na blízko se dobře čte, ale pohled na střední a větší vzdálenost je rozmazaný. Někdo se s tím popasuje metodou nasadit/sundat, někdo si pořídí brýle dvoje, obvykle právě do auta. Je to ale nepohodlné, a navíc riskujete ztrátu nebo rozsednutí.

alergie

Multifokální brýle už dávno nejsou „bifokály“

Dříve se vícero očních vad řešilo bifokálními nebo trifokálními skly. Dolní část byla určena na čtení, horní na vše ostatní. Bylo to ovšem nepohodlné a mezi viděním na blízko a dálkou byl nepříjemný ostrý předěl, který rušil a byl na brýlích na první pohled vidět.

Multifokální brýle fungují úplně jinak. Sklo tvoří jednolitá čočka s mnoha ohnisky. Pro každou část pohledu tak dostane oko správnou pomoc, aby vidělo dokonale ostře a mezi vzdálenostmi byl plynulý přechod. Poskytují ostrý obraz i v pohybu, což je důležité hlavně při řízení.

Brýle se dělají na míru pro konkrétního člověka. Nejen dle toho, s jakou vadou zraku potřebuje pomoci, ale i podle toho, jak tráví čas. Každý totiž potřebuje nastavit rozsah jednotlivých zón vidění trochu jinak.

Optometrista pomůže najít ty správné

Při výběru brýlí v optikách by se proto mělo vždy začínat přesným měřením zraku. Na něj bychom měli chodit pravidelně alespoň jednou za dva roky, protože vidění se, zvlášť po čtyřicítce, mění. Optometrista nejdřív změří a otestuje všechny parametry vašeho zraku. Probere s vámi životní styl a potřeby. To vše se detailně zanese do programu a potom už pracuje speciální stroj propojený s počítačem, který skla sestaví. Jsou to brýle určené právě pro vás.

V optice GrandOptical se můžete na měření zraku objednat online na www.grandoptical.cz nebo telefonicky přímo v některé z prodejen. Objednání zabere pár minut a zvolíte si vlastní čas vyšetření. V případě zakoupení brýlí máte navíc měření zraku zdarma.

alergie

Navíc u GrandOptical získáte jako členové Klubu pevného zdraví 20% slevu na nákup kompletních dioptrických brýlí. Využít můžete také 15% slevu na sluneční brýle i kontaktní čočky a doplňky.

Podklady k článku dodala Vanda Šípová, Brand Manager GrandOptical.

DER Touristik letní dovolená

Letní dovolená – odpočinek pro tělo i duši

Letní měsíce se kvapem blíží a s nimi i čas, kdy statisíce Čechů vyrazí k moři. Češi jsou jako vnitrozemský národ pověstní tím, že alespoň týden v roce chtějí strávit na pláži a užívat si všeho, co