Kryoterapie dnes
Kryoterapie je moderní zcela bezpečná rehabilitačně-relaxační metoda, kdy je celý organismus vystaven teplotě okolo -130 °C na dobu 3–5 minut, což vyvolává zcela jedinečnou fyziologickou reakci celého organismu. Výsledkem je zvýšení obranyschopnosti organismu a odolnosti proti chladu, zmírnění bolesti, urychlení hojících procesů, potlačení zánětlivých procesů a okamžité zvýšení vitality. Z tohoto pohledu se v současné době zcela jednoznačně dostává na špici preventivních metod pro dlouhou řadu současných civilizačních onemocnění.
Podívejme se společně do historie léčby chladem. Kryoterapie neboli chladová terapie je využívána již od pradávna. Přikládání ledu na rány využívali již staří Egypťané či římští vojáci na válečných taženích. Používal ji také zakladatel medicíny Hippocrates. Před více než sto lety německý vědec pastor P. Kneip skočil do ledového Dunaje, aby se vyléčil ze zánětu plic a dokázal tak, že i nejtěžší onemocnění lze překonat díky stimulaci účinku spontánního vyléčení.
V 70. letech minulého století vypracoval japonský vědec prof. T. Jamauči novou metodu léčení s použitím nízkých teplot (do -180 °C). Výsledky práce japonského vědce mluví samy za sebe. Za pouhých 10 let prošly jeho klinikou cca dva tisíce pacientů s nejzanedbanějšími podobami revmatických onemocnění. Asi 80 % pacientů se téměř úplně zbavilo bolestí a vrátilo se do plnohodnotného života. V roce 1979 referoval prof. Jamauči o své metodě na revmatologickém kongresu ve Wiesbadenu.
Praktičtí Němci rychle pochopili logiku a klinický smysl této myšlenky, a již v roce 1984 začal fungovat na klinice profesora R. Frického kryoterapeutický modul. Prof. Reinhard Fricke zkoumal a prokázal léčebný vliv extrémního chladu na zánětlivá a kožní onemocnění a významně tak přispěl k rozvoji kryoterapie v Evropě. Rovněž prof. Z. Zagrobelny, polský odborník, který postavil v roce 1989 druhou kryokomoru v Evropě a třetí na světě. Dnes již více jak 30leté zkušenosti z Německa, Rakouska, Polska, Slovenska i Česka jednoznačně prokázaly pozitivní léčebný efekt kryoterapie na lidský organismus.
Pro přirozenou obranyschopnost organismu
Pojďme zpět do současnosti a k přínosu celkové kryoterapie pro prevenci např. artrózy kloubů, nebo také dnes tak aktuální prevenci respiračních onemocnění. Kryoterapie zcela unikátním, a přitom pořád velmi pohodlným způsobem, buduje přirozenou obranyschopnost organismu. Zvláště pak v situaci, kdy již i moderní medicína volá na poplach kvůli snižujícím se účinkům antibiotik při léčbě bakteriálních infekcí. V této situaci je jistě velmi dobrý nápad, hledat a systematicky využívat těch metod, které přirozeně stimulují imunitní systém člověka. A zde je kryoterapie bezesporu na špici.
Zmiňme, ale také to, že kryoterapie je již dlouhá desetiletí používaná jako velmi účinná podpůrná léčba různých, a to i velmi závažných diagnóz. Jde například o nemoci jako je revmatoidní artritida, artróza, Bechtěrevova choroba, roztroušená skleróza, spasticita z různých příčin, ať jsou to spasmy poúrazové nebo v důsledku různých neurologických diagnóz. Dále to mohou být nemoci autoimunitní, jako je třeba lupus, ale i kožní nemoci, lupénka, atopický ekzém apod. Kryoterapie může být také volbou při léčbě a rehabilitaci tenisového a golfového loktu, patních ostruh, zánětů Achillových šlach, úrazu kolen a dalších drobných kloubů, syndromu karpálního tunelu a dalších.
Také sportovci dnes využívají účinků kryoterapie při léčbě drobných zranění, typu podvrtnutí, natažení nebo natržení svalů, úponů a vazů, zhmoždění, kdy s pomocí kryoterapie lze zranění řešit velmi rychle a efektivně. Dlouhodobá praxe ukázala, že pak nedochází k recidivám takových zranění. Nezanedbatelný je i účinek pro zvýšení výkonu sportovce a také pro rychlou a efektivní regeneraci po náročném tréninkovém procesu ve většině sportovních odvětví. Při správném používání celkové kryoterapie se bezesporu jedná o nejúčinnější regenerační metodu současnosti.
Využijte účinků kryoterapie pro své zdraví i vy, navštivte Kryocentrum Ostrava a uplatněte jako členové Klubu pevného zdraví slevu až 25 % na vstup do kryokomory a lokální kryoterapii.
Autor článku: Kryocentrum Ostrava