Melatonin – hormon tmy a spánku

Trpíte nespavostí?

Melatonin, přezdívá se hormon tmy a spánku nebo také upíří hormon, hraje důležitou roli ve střídání rytmů den a noc. Jeho hladina kolísá v závislosti na tom, zda je tma či světlo. Nejvíce tohoto hormonu tělo vytváří v průběhu noci a maxima dosahuje mezi 2. a 4. hodinou ráno.

Jak melatonin v těle funguje?

Melatonin konkrétně vzniká v nadvěsku mozkovém, což je nepárový orgán uložený v zadní části mozku. Odtud se dostává do krevního řečiště a tělo informuje o příchodu tmy, a tedy čase jít spát. Jakmile člověk usne, koncentrace melatoninu do ranních hodin klesá a při úsvitu, kdy se sluneční paprsky dotknou našich očí, se přestane vylučovat úplně. Zjednodušeně lze říci, že melatonin reguluje cyklus spánku a jeho vylučování je závislé na nástupu noci.

Množství melatoninu však s věkem klesá, což může způsobit jeho rapidní nedostatek, a tudíž nespavost nebo nekvalitní spánek. Nedostatek zdravého spánku pak může mít za následek snížení obranyschopnosti, špatnou regeneraci těla, emoční vypjatost, snížení pozornosti, dostaví se pocit únavy, a dokonce se může podílet i na zpomalení metabolismu, ukládání tuků nebo hormonální nerovnováze. Dojde jednoduše ke snížení kvality života.

spící žena

Dostatek melatoninu

Úplná tma vám nejen pomůže lépe usnout, ale také ve vašem těle nastartuje tvorbu melatoninu, která roste s poklesem intenzity světla. Zvýšenou tvorbu melatoninu mají malé děti, ta se však s věkem snižuje, proto postupem času klesá i potřeba spánku.

Spánková hygiena

Pokud máte problémy se spánkem, zamyslete se nad vaším životním režimem.

  • Před spánkem byste měli omezit pití alkoholu, černé kávy, zeleného čaje, „koly“ a jí podobných energetických nápojů.
  • Neměli byste konzumovat těžké jídlo těsně před spaním nebo v průběhu noci. Zůstává totiž nejprve v žaludku a začne se zpracovávat žaludečními mechanizmy právě v době, kdy tělo a mozek potřebují klid.
  • Problém mají kuřáci, neboť nikotin také organizmus povzbuzuje, a navíc bere mozku kyslík. Lepší je zvolit před spaním procházku na čerstvém vzduchu.
 
Mamavis zábalové čelenky 

Ke kvalitnímu spánku využijte čelenku Mamavis

Škrabošku na spaní každý zná, ale přesto ji málokdo používá. Přinášíme vám přehled důvodů, proč to změnit. Již naši předci věděli, že zakrytí očí je nutné pro kvalitní spánek. Díky škrabošce se jim vytvářel hormon melatonin a netrpěli nedostatkem spánku.

Součástí čelenky je speciální vložka, díky které lze zábalovou čelenku použít jako Priessnitzův zábal na bolest hlavy, migrény nebo oteklé oči, dále lze ze zábalové čelenky udělat hřejivý obklad na bolest ucha nebo nosní dutiny. Vnitřní díl má kapsu pro vkládání polštářků či čajových sáčků. Dále má nastavitelnou gumičku pro využití ve vícečlenné rodině. Zábalovou čelenku Mamavis si můžete udělat hřejivou či naopak chladivou.

Členové Klubu pevného zdraví mohou na tyto čelenky i další zábaly od společnosti Mamavis využít slevu 10 %.

Pro zajímavost: Každému z nás se za noc zdá 4 až 5 snů. Velmi často si je nepamatujeme, protože se neprobudíme a spánek zůstane nepřerušený. Ti, kdo si své sny pamatují, se v noci budí častěji a bývají náchylnější na okolní zvuky a jiné vlivy. Ve skutečnosti tedy kvalitněji spí lidé, kteří si sny nepamatují. Přejeme vám dobrou a klidnou noc!

Podklady k článku dodala Bc. Martina Štefanková ze společnosti Mamavis.

Mohlo by vás zajímat

DER Touristik letní dovolená

Letní dovolená – odpočinek pro tělo i duši

Letní měsíce se kvapem blíží a s nimi i čas, kdy statisíce Čechů vyrazí k moři. Češi jsou jako vnitrozemský národ pověstní tím, že alespoň týden v roce chtějí strávit na pláži a užívat si všeho, co