Péče o tělo
Manuální lymfodrenáž těla
Jde o speciální ručně prováděnou masáž, která ovlivňuje lymfatický systém celého těla a napomáhá k odtoku toxických látek. Po masáži dochází k dokonalé regeneraci a obnově správného fungování organismu po fyzické i psychické stránce.
Manuální lymfodrenáž těla má vynikající ozdravný, detoxikační, regenerační, relaxační i kosmetický účinek. Dnes je vzhledem ke stále se rozšiřujícím příznakům oslabení lymfatického systému velmi vyhledávanou a žádanou terapií u žen i mužů všech věkových kategorií.
Za pomocí jemné techniky se pod určitým tlakem, tempem a pořadím daných specifických hmatů, aktivuje lymfatický (mízní) systém těla. Pokud je lymfatický systém oslaben, projevuje se to únavou, snížením obranyschopnosti a imunity, zduřením uzlin a velkým oslabením fyzického i psychického stavu. V důsledku špatně fungujícího lymfatického systému se objevuje také celulitida, otoky, zadržování vody v těle, křečové žíly, metličky na kůži apod.
Výhody a účinky manuální lymfodrenáže
Při manuální lymfodrenáži je možné zaměřit se na určité části těla (nohy, ruce, hrudník, břicho, záda, krk, obličej i hlava). Podle potřeby klienta se upravuje tlak a hmaty dochází k vyprázdnění lymfatických uzlin na krku, zátylku, podpaží, vnitřní straně stehen tak, aby rozprouděná lymfa měla kam odtékat. Kruhovité či spirálovité hmaty s pomalou frekvencí směřují odtok lymfy (mízy) ke sběrným uzlinám. Při manuální lymfodrenáži se nepoužívají žádné masážní oleje, emulze či jiné přípravky. Oproti jiným technikám je manuální lymfodrenáž velmi jemná, klient nesmí cítit žádnou bolest.
Lymfatický systém je z velké části uložen v kůži a podkoží = povrchový lymfatický systém. Povrchový lymfatický systém tvoří 80 % povrchu lidského těla a nachází se v podkoží. Hluboký lymfatický systém tvoří 20 % a nachází v dutině břišní. Skládá se hlavně z lymfatických (mízních) cév a lymfatických uzlin. Hlavní centra jsou v podpažních a tříselných mízních uzlinách. Síť lymfatických cév začíná na periferních částech těla a postupně přechází až k uzlinám. Lymfatické cévy sbírají a odplavují toxiny z těla. Lymfa (míza) ale obsahuje kromě toxinů také vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie, vitaminy rozpustné v tucích, hormony apod. Jemná technika manuální lymfodrenáže napomáhá organismu aktivovat vlastní obranný systém tak, aby zátěž dovedl zvládnout. Odpad z tkání je odváděn do cév lymfatické soustavy, a dále pak putuje do mízních uzlin, kde jsou produkty metabolismu zneškodňovány. Manuální lymfodrenáž je vhodná na posílení organismu a díky jejím pozitivním detoxikačním účinkům dochází také ke zlepšení napětí pokožky, vyhlazení vrásek a zlepšení stavu celulitidy.
Lymfatická masáž celého těla
Je nutná při zahájení každé léčby, aby se lymfa tzv. „propláchla“ kompletně v celém těle a nikde se nezastavila. Je tedy vhodná na začátku terapie každého jedince pro její nastartování. Pravidelné manuální lymfodrenáže celého těla by měli navštěvovat lidé, kteří užívají hodně „chemie“ (tj. léků), pak také alergici nebo lidé podstupující detoxikaci.
Lymfatická masáž dolních končetin
Pomáhá odvádět odpad z tkání do cév lymfatické soustavy, choroboplodné zárodky jsou přeneseny do mízních uzlin, kde jsou zneškodňovány. Lymfatické uzliny pomáhají organismu aktivovat vlastní obranný systém, a proto jsou vhodné pro všechny klienty na posílení organismu. Provádí se velmi lehkým tlakem s pomalou frekvencí a vychází ze znalostí lymfatického systému, kdy odtok lymfy směřuje ke sběrným uzlinám. Provádí se na sucho, aby se nahmataly přímo lymfatické uzliny a cévy, případně místní otok. Musí být vždy jemná a NIKDY nesmí bolet.
Pomáhá na otoky končetin, lymfedémy, celulitidu, zavodnění, hubnutí v dolní části těla. Je jedinou a nejvýznamnější pomocí při léčbě „sloních nohou“ a lymfedémů.
Lymfatická masáž horních končetin
Pomáhá na otoky rukou, paží např. po odstranění prsu (masektomii), či po chemoterapii, ozáření, vynětí lymfatických uzlin při operaci, kdy se otoky mohou objevit na zádech, v podpažích, prsou, hrudníku a rukou. Lymfodrenáže jsou v tomto případě jediným a nejlepším řešením na „splasknutí“ otoků a úlevu. Dále se využívají při hubnutí silnějších paží a tzv. visící kůže na pažích a celulitidy na nich.
Lymfatická masáž obličeje, hlavy a krku
Metoda využívá speciální jemnou hmatovou techniku, která efektivně působí na stimulaci lymfatických cév v kůži a podkoží obličeje, krku a dekoltu, podporuje prokrvení, aktivuje proces detoxikace a obnovuje správný tok lymfy. Účinky jsou nejen léčebné, ale i preventivní a regenerační.
Léčebné indikace manuální lymfodrenáže:
- žilní a lymfatické otoky
- migréna a bolesti hlavy
- podpora imunity
- otoky nohou při nadměrné sportovní aktivitě
- odstraňuje otoky končetin, zmenšuje otoky, navozuje pocit lehkosti
- účinná prevence křečových žil
- dokáže ulevit a zkrátit dobu léčby např. u výronů kloubů, zlomenin, chirurgických zákroků, pooperačních stavů
- pomáhá při hubnutí, odbourávání tuku, zrychluje metabolismus
- posiluje imunitní systém, dochází k detoxikaci organismu, odvádí z těla škodlivé produkty metabolismu
- zlepšuje stav celulitidy
Funkce lymfatického systému
- vede do krve živiny
- podílí se na stálosti vnitřního prostředí
- odvod tkáňového moku z tkání ve formě lymfy
- odvod tuků ve formě kapének do horní duté žíly
- odvádí z těla produkty metabolismu (škodlivé, nepotřebné látky)
- obranný mechanismus – mízní uzliny
Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému. Je to jedinečný čistící systém odvádějící z těla ven škodliviny, které vznikají při funkci organismu, ale i ty, jež do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Jelikož je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.
Lymfatický systém je přetížen při stresu, nedostatku pohybu, špatném (mělkém) dýchání, nesprávném pitném i stravovacím režimu, při kouření, užíváním antikoncepce, nošení těsného prádla, jednostranné zátěži (např. dlouhé stání) apod. Lymfatický systém může být také ale narušen po operaci, úrazu či prodělaném infekčním onemocnění.
Pokud lymfatický systém nefunguje správně, selhávají transportní a filtrační schopnosti lymfy. Organismus je zatěžován působením škodlivých látek, které měly být z těla vyloučeny. Zplodiny metabolismu se ukládají do mezibuněčných prostor a lymfatický systém nezvládá plnit svou funkci. Dochází k hromadění vody, solí, tuku a odpadních látek v podkoží.
Velmi důležitá je proto prevence, posilování lymfatického systému pomocí manuální či strojové lymfatické drenáže. Použitím lymfatické masáže můžete posílit lymfatický systém, čímž nejen posílíte svoji imunitu, ale i např. zmírníte projevy celulitidy.
Lymfodrenáže působí na lymfatický systém, který je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami. V tomto systému koluje tzv. lymfa, která vzniká z mezibuněčné tekutiny. Funkcí tohoto systému je filtrace a detoxikace. Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfedémů, jež je nutné léčit. Existuje také spojitost poruchy lymfatického systému s problémy pokožky, jako je celulitida, akné. Každá větší zátěž, jizvy po císařských řezech, zraněních a operacích či prodělané infekce, mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, lymfa se zahleňuje a usazuje se ve tkáních, což způsobuje hromadění různých toxinů, otok, bolest a posléze zánětlivé změny.
Na manuální a přístrojovou lymfodrenáž těla i na masáže mohou využít členové Klubu pevného zdraví slevu 10 % ve Studio Posh v Litoměřicích.
Autor článku: Jana Brabcová, jednatelka společnosti Studio Posh Litoměřice