Pomocníci z říše hub a rostlin
Reishi
Reishi patří v pestrosti obsahu zdraví prospěšných látek mezi houbami na první místo, proto se také nazývá královnou mezi všemi houbami. Český název této lesklé červeno-oranžové houby je „Lesklokorka lesklá“. V Asii je používána již přes 4 000 let. V Číně byla obdařena různými vznešenými synonymy jako „zázračná houba“ či „šťastná bylina“ nebo „rostlina s duchovní silou“, symbolizující zároveň bohatství, dobré zdraví, dlouhověkost a dokonce nesmrtelnost.
Reishi obsahuje látky, které příznivě působí na náš kardiovaskulární systém, je tedy ideální pro všechny, kteří chtějí podpořit zdraví srdce a cév. Umí toho však mnohem více, pomůže nám podporovat přirozenou obranyschopnost organismu, což se zvláště na podzim a na jaře hodí každému z nás.
Rakytník řešetlákový
Rakytník řešetlákový je keřovitá rostlina, která se vyznačuje sytě oranžovými plody o velikosti do 1 cm. Právě tyto plody představují skutečně unikátní pokladnici plnou bioaktivních látek jako jsou např. OMEGA mastné kyseliny, které jsou velmi důležité, neboť naše tělo si je nedokáže samo vyrobit. Je rovněž významným zdrojem vitaminu C.
Rakytník podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, má příznivý vliv na činnost srdce, sliznice očí a úst a lesk vlasů. Pomáhá také udržovat zdravou pokožku a podporuje trávení.
Tím nejcennějším, co nám může rakytník poskytnout, je jeho zlatorudý olej. Díky lisování za studena jsou v něm uchovány všechny bioaktivní látky, které mají blahodárné účinky na náš organizmus. Olej je možné užívat interně i externě.
Černý česnek
Všichni víme, že česnek je velmi zdravá zelenina, která má na naše zdraví blahodárný vliv. Slyšeli jste ale někdy o černém česneku? Tato v Evropě zatím ne příliš známá novinka toho „umí“ ještě mnohem více. Černý česnek je skutečně černý, ale nejedná se o žádný samostatný druh. Jde pouze o upravený kuchyňský (bílý) česnek a jeho historie se váže zejména s Taiwanem a Koreou, kde se pravděpodobně začal užívat nejdříve, a odtud se rozšířil dále do světa.
Černý česnek je právem nazýván superpotravinou, protože obsahuje látky, které mají několik pozitivních účinků na lidské zdraví. V průběhu procesu zrání dochází k přeměně některých nestabilních sloučenin včetně velmi známého allicinu (který patří k nejdůležitějším látkám, které jsou v česneku obsaženy) na více stabilní a více pro tělo vstřebatelné sloučeniny. Velkou výhodou také je, že ztrácí nepříjemný česnekový odér a nedráždí sliznice zažívacího ústrojí.
Česnek podporuje imunitu a udržuje normální hladinu cholesterolu a krevních lipidů. Působí rovněž jako antioxidant a podporuje normální fungování srdce a cév.
Konopí
Když se řekne konopí, většině z nás se pravděpodobně vybaví nelegální droga marihuana a obrys typicky tvarovaného listu. Konopí je ovšem zejména rostlina s mimořádně širokým využitím, a to i v lékařství, což jen podtrhuje mimořádný účinek látek, které jsou v něm obsaženy.
Konopí je významné obsahem tzv. kanabinoidů. Jde o celý komplex látek, kterých bylo zatím popsáno již kolem stovky. Mezi nejvýznamnější a nejznámější patří tetrahydrokanabinol (THC), kanabidiol (CBD), kanabinol (CBN) a kanabichromen (CBC).
Konopí bylo známé pro své příznivé účinky a stalo se tak oblíbenou součástí lidového bylinkaření. Olej z konopí je všestranným pomocníkem pro zdraví, zpracovává se šetrně lisováním za studena, aby v něm byly uchovány všechny jeho zdraví prospěšné látky. Konopný olej přispívá k normální hladině glukózy v krvi, podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, přispívá k normální činnosti svalů a kloubů a podporuje obranyschopnost organismu.
Ostropestřec mariánský
Pokud hledáte rostlinu (bylinu), která je pro podporu zdraví jater ideální, určitě byste měli znát ostropestřec mariánský. Jedná se o veliký bodlák s vykrajovanými bíle skvrnitými listy a s květy jasně purpurové barvy. Pro svůj vzhled bývá pěstován jako okrasná rostlina, ale již v 17. století ho lidé znali hlavně díky jeho pozitivním účinkům na játra a jejich regeneraci. Vyskytuje se zejména v oblasti středomoří. Díky svým trnům bývá někdy nazýván „Kristova koruna” a díky bílým pruhům na listech „Mariánský bodlák”.
Protože asi málokdo bude mít možnost bodlák ve větší míře si pěstovat nebo dovézt z míst, kde roste, je samozřejmě dnes již možné si zakoupit doplňky stravy, např. ve formě kapslí, které obsahují sušený ostropestřec. Vždy je důležité ale vybírat takový, která má měřený a deklarovaný obsah silymarinu.
Všechny tyto bylinky najdete mezi přírodními doplňky stravy v nabídce společnosti Terezia Company, na které jako členové Klubu pevného zdraví můžete navíc na jejich e-shopu uplatnit 15% slevu.