Priessnitzovy léčebné lázně potvrzují stále aktuální principy Priessnitzovy léčby

Priessnitzovy léčebné lázně se nachází na severu Olomouckého kraje, na úpatí masivu Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, dva kilometry nad městem Jeseník. Díky své poloze a průměrné nadmořské výšce 620 m n. m. má jejich klima unikátní léčebný efekt.

Za svůj vznik vděčí zakladateli vodoléčby Vincenzi Priessnitzovi. Účinky chladné pramenité vody, zábalů, přírody, pohybu, střídmé stravy a oproštění se od denních starostí ukázalo již v roce 1822 Priessnitzovu novou léčebnou metodu jako nástroj k boji proti mnoha chorobám.

Za pomoci těchto principů, čistého horského klimatu Jeseníků a péče odborného zdravotního personálu dnes jesenické lázně poskytují účinnou léčbu pro onemocnění dýchacího ústrojí včetně stále aktuální postcovidové léčby, komplexní rehabilitaci, léčbu duševních poruch a dalších civilizačních chorob.

Cílem každého léčebného programu je zlepšení zdravotního stavu, posílení imunity, zvýšení fyzické a psychické kondice, ale také „přenastavení“ myšlení a chování každého klienta na komplexní péči o své zdraví. Priessnitz říkal, že rozhodující pro úspěch léčby je sama přirozenost člověka, jeho životní síla, která překoná nemoc, léčebné zásahy mají přirozeným silám jen napomáhat.

Priessnitzovy léčebné lázně

Naše léčebné pobyty

I když klienty netrápí žádné zdravotní potíže, mohou si do jesenických lázní přijet odpočinout, načerpat životní sílu a energii. Stačí si zvolit některý z připravených programů, v rámci kterých lázně nabízejí všechny klasické léčebné i wellness procedury pro uvolnění těla a odpočinek. Chybět nesmějí masáže, bylinné koupele, zábaly a další procedury včetně těch venkovních, například unikátní Balneopark, který je soustavou hydroterapických a relaxačních zastávek v přírodě. Svojí jedinečností navazuje na léčebné techniky zakladatele lázní. Můžeme zde najít třeba přírodní lázeň horních a dolních končetin, koupel nohou s akupresurou, střiky, sprchu, terasy pro odpočinek nebo cvičení. V okolí lázní vyvěrá okolo 80 pramenů a najdete zde nespočet výhledů i zákoutí jesenické přírody.

Priessnitzovy léčebné lázně

Využít můžete Léčebně preventivní pobyt, spojení odborné péče a relaxace v jedinečném prostředí horských lázní. Lázeňští lékaři vám na základě vstupní prohlídky připraví speciální program zaměřený přesně na váš zdravotní problém, prevenci civilizačních chorob a zlepšení vaší imunity.

Diagnosticko-rehabilitační pobyt je zaměřený na osoby s pohybovými obtížemi. Pokud máte problém získat termín na individuální rehabilitaci, potřebujete konzultaci svého zdravotního stavu, nebo jen řešit vleklé potíže s pohybovým ústrojím, je tento pobyt určen právě vám. Vyšetření u lékaře, laboratorní vyšetření a následná konzultace veškerých, do té doby získaných výsledků, lékaři umožní stanovit diagnózu, nebo vám nabídne další doporučení či nutná vyšetření. Řešit zde můžete neurologické, ortopedické, revmatoidní, respirační onemocnění atd., včetně funkční sterility u žen. Postará se o vás tým kvalifikovaných fyzioterapeutů, kteří se danou problematikou mnoho let zabývají.

Tradiční léčebné procedury

1. Priessnitzova pololázeň dvoufázová – ORIGINAL
Jedná se o proceduru s kombinací vodoléčby, zábalů, polevů a kartáčování. Klient se nejdříve ve sprše krátce předehřeje teplou vodou, následuje celotělový ovin mokrým studeným prostěradlem s klidným ležením v zábalu pod dekou, po prohřátí a zpocení následuje polokoupel v 35 °C teplé vodě s kartáčováním a polevy zad a končetin chladnou vodou. Tato procedura vede k povzbuzení krevního oběhu a funkce vnitřních orgánů. Po opakovaném provedení zvyšuje odolnost vůči stresu i infekcím, vyrovnává hladiny hormonů a zlepšuje funkci srdce a cév.

2. Priessnitzův zábal
Priessnitzův zábal se používá k posílení imunity, zlepšení prokrvení, relaxaci kosterního svalstva a při revmatických obtížích. Po předehřátí ve sprše následuje celotělový ovin mokrým studeným prostěradlem s klidným ležením v zábalu pod dekou, kde dochází opět k prohřátí.

3. Priessnitzova koupel dolních a horních končetin
Lázeň zvyšuje prokrvení končetin, místní metabolismus a současně aktivuje kožní receptory.

4. Skotské střiky
Populární procedura spočívá v dynamické aplikaci studených a teplých proudů vody na celé tělo. Díky speciálnímu postupu aplikace proudů vody, změně teplot a mechanickému působení střiků se tělo prokrví, stimuluje se srdeční činnost a klesá svalové napětí. Do těla se uvolňují endorfiny, hormony štěstí, takže i když nejste fanoušky studené vody, odcházet budete s úsměvem.

Členové našeho Klubu pevného zdraví mohou uplatnit slevu 10 % na pobyt v Priessnitzových léčebných lázních Jeseník.

Autor článku: Priessnitzovy léčebné lázně

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na