Těhotenství - devět měsíců plných proměn a změn

Těhotenství bývá nejšťastnějším obdobím v životě každé ženy a celé její rodiny, i když porod očekávaného potomka (zvlášť u prvorodiček) je provázen napětím, vzrušením, ale i strachem z neznámého. Nervozita a strach jsou však úplně zbytečné, určitě vše zvládnete bez problémů a brzy se budete těšit z vašeho děťátka.

TIP: Pokud máte již těhotenskou průkazku, přijďte si na kteroukoliv pobočku VZP pro dárek. Získáte praktického průvodce budoucí maminky.

O tom, že se tělo budoucí maminky během těhotenství mění, není pochyb. Ale na co všechno se máte v těhotenství připravit? Jak se bude měnit vaše tělo a s čím je nutné počítat, najdete v průvodci pro budoucí maminky od VZP a také si to můžete přečíst na následujících řádcích.

Proměny budoucí maminky ve 2. měsíci těhotenství

  • Zatím jste asi nezaznamenala žádnou zásadní změnu vašeho organismu. Může se vám už ale nepatrně zvýšit hmotnost, zvětšit prsa, která se zároveň stávají citlivějšími. Někdy se v těhotenství zvýrazní pigmentace v obličeji, proto používejte kosmetiku s ochranným faktorem. Můžete také zaznamenat zvýšené pocení.
  • V těhotenství se zvyšuje tepová frekvence a teplota, dochází k poklesu tlaku, díky němuž se můžete cítit na omdlení.
  • Mnohdy se začne tvořit větší množství poševního sekretu, ale zpravidla to bývá neinfekční výtok, který nevyžaduje léčbu. Pokud ale máte pocit pálení a svědění, požádejte svého gynekologa o vyšetření příčiny obtíží.

Proměny budoucí maminky ve 3. měsíci těhotenství

  • Na konci dvanáctého týdne už můžete přibrat přibližně jeden kilogram. Není to však pravidlem, jde o  průměrnou hodnotu, někdo může přibrat více, a pokud trpíte nevolnostmi a zvracíte, můžete dokonce neúmyslně zhubnout. Neměla byste ale přibrat více než pět kilogramů, jinak by bylo namístě upravit jídelníček a začít se stravovat dietněji.
  • Koncem třetího měsíce také mizí zvýšená únava nebo těhotenské ranní nevolnosti. Nastává příjemnější fáze těhotenství, proto si ji užívejte.

Proměny budoucí maminky ve 4. měsíci těhotenství

  • Ve čtvrtém měsíci je na vás těhotenství už znát. Děloha se klene nad stydkou sponou a přibližuje se rovině pupíku. Díky rostoucí děloze se zvětšuje obvod pasu a běžné oblečení už v pase pravděpodobně nedopnete. Ale děloha není tím, co vám přidává na váze. Váží totiž jen několik set gramů. Přírůstky hmotnosti tvoří i zvětšující se prsy, samotný plod, plodová voda a obaly a také zadržování vody v těle.
  • Pocit nevolnosti již mizí a trávení začíná normálně fungovat, těhotenství se stává z tohoto pohledu příjemnějším.

Proměny budoucí maminky v 5. měsíci těhotenství

  • Vyklenutí břicha už je viditelné. Obvod vašeho pasu se zvětšuje, břišní stěna se natahuje a stává mnohem tenčí. Změnou tělesných partií a velkým a rychlým roztahováním kůže se poruší celistvost pojivové tkáně. Vznikají tzv. strie, typické zvlněné pajizévky, které po porodu a šestinedělí blednou, ale zůstávají. Objevují se nejen na břiše, ale i stehnech, hýždích a prsech. Kromě dědičné vlohy ke vzniku strií se na jejich vzniku podílí i nadváha.
  • Při masáži prsů vás může překvapit výron z bradavek, mléčné žlázy už mohou produkovat nepatrné množství průhledné vodnaté tekutiny, tzv. kolostrum.
  • Dejte si také pozor na vznik křečových žil, k nimž jsou ženy, a to nejen v těhotenství, náchylnější. Rostoucí děloha utlačuje žíly v pánvi a tím zamezuje cirkulaci krve z dolních končetin. Vyhněte se tedy dlouhému stání a pravidelně si dopřejte procházku, rozproudíte tím krev nejen v dolních končetinách.

Proměny budoucí maminky v 6. měsíci těhotenství

  • V průběhu šestého měsíce můžete přibrat i další dva kilogramy, ale pokud je to víc a přidají se výrazné otoky kotníků, sdělte to svému gynekologovi. V tomto období si dávejte větší pozor na to, co jíte. Jestliže se už méně pohybujete, může vás nárůst hmotnosti nemile překvapit. V posledních měsících těhotenství budete ještě výrazněji přibývat váze, hlídejte si proto jídelníček již nyní. Věnujte také pozornost bradavkám, zvlášť pokud je máte ploché nebo vpáčené. Denně je jemně masírujte a povytahujte, připravíte je tak na kojení.

Proměny budoucí maminky v 7. měsíci těhotenství

  • Přírůstek hmotnosti, který vás může čekat v tomto měsíci, se pohybuje kolem dvou kilogramů. Spánek vám přerušuje časté chození na toaletu nebo pohyby plodu. Mohou se objevit ojedinělé děložní stahy, neboť děloha je svalový orgán, který se stahuje po celou dobu reprodukčního života. V těhotenství placenta produkuje hormony, které tlumí aktivitu děložního svalu na minimum. Děložní stahy v těhotenství jsou proto nepravidelné a nebolestivé a na otevírání děložního hrdla nemají vliv. Pokud však máte nějaké pochybnosti, poraďte se svým gynekologem.
  • Další nepříjemností, která vás může potkat, jsou otoky dolních končetin, zejména kotníků, kterými trpí až tři čtvrtiny těhotných. Objevují se po dlouhodobém stání nebo po námaze a většinou nepředstavují závažný problém. Nejvíc vám pomůže klidový režim, poloha vleže a na boku. Omezte také sůl ve svém jídelníčku. Pozornost ale věnujte otoku pouze jedné nohy, příčinou může být problém s žilním systémem dolní končetiny nebo pánve. Otoky, které se objeví v jiných částech těla, například v obličeji, mohou být příznakem dalších onemocnění, proto informujte svého lékaře.

Proměny budoucí maminky v 8. měsíci těhotenství

  • Růst dítěte se sice v průběhu osmého měsíce zrychluje, ale maminky většinou přiberou jen  1-2 kilogramy. Na konci 32. týdne těhotenství se hmotnost v porovnání s obdobím před otěhotněním zvýší v průměru asi o 10 kilogramů. Pokud se váš přírůstek váhy dostal výrazně nad tuto hodnotu, doporučujeme omezit cukry a tuky. Těhotenské bříško se vám zvětšuje a děloha svým horním okrajem dosahuje prsní kosti. Dítě sílí a jeho pohyby jsou již razantní. Dolní část vašeho hrudního koše proto může být citlivější, ale zase to znamená, že je váš potomek zdravý a dobře prospívá.

Proměny budoucí maminky v 9. měsíci těhotenství

  • Bříško roste stále víc a závěr těhotenství se blíží. Je důležité myslet na správné držení těla, abyste si nepoškodila páteř. Hmotnost se v devátém měsíci obvykle zvýší o 2 kilogramy, některé maminky však nemusí přibrat vůbec. Koncem tohoto měsíce sestupuje velká část plodu do pánve a tím se sníží tlak na některé orgány, ustupuje například i pálení žáhy či dušnost. Naopak děloha stále více utlačuje močový měchýř, což je mnohdy nepříjemné. Mějte ale dobrou náladu, tyto těhotenské neduhy již brzy zmizí.

Na co se také připravit

Srdce

  • Během těhotenství se zvětšuje o 12 %, pulzuje rychleji a vyprodukuje až o 40 % více okysličené krve, jelikož zásobuje matku i dítě.

Močový měchýř

  • Už od prvních týdnů těhotenství mají ženy časté nucení na močení, které způsobuje zvyšující se objem tekutin v těle.
  • Může také docházet k úniku moči při kýchnutí, zakašlání nebo smíchu. Příčinou je rostoucí děloha, která tlačí na močový měchýř.

Vlasy

  • Mění se jejich struktura vlivem hormonů, může docházet k jejich častějšímu vypadávání.
  • Padání vlasů může také způsobit nedostatek železa, zinku, vápníku nebo hořčíku.

Bolesti nohou

  • Zvětšující se břicho znamená větší zátěž na vaše nohy, což spolu zadržováním vody v těle vede k otokům kotníků.
  • Mohou vás potrápit i křečové žíly. Po porodu by se měly stáhnout, ale zcela už nezmizí.

Zácpa a nadýmání

  • Pocit nadýmání vyvolává hormon progesteron. Zpomaluje činnost střev, zadržuje vodu a vy se cítíte jako „nafouknutý balon“.
  • Pomoci si můžete ovocem, které obsahuje velké množství vlákniny, celozrnným pečivem a  dostatečným přísunem pitné vody.

Bříško

  • V průběhu těhotenství se zvětšuje děloha, což znamená velkou zátěž pro pokožku bříška. Od pupíku ke stydké kosti se může vytvořit hnědá čára, která je způsobená zvýšenou produkcí pigmentu melaninu.

Víte, že VZP nabízí příspěvky z fondu prevence speciálně určené pro budoucí maminky?

Ucelený přehled příspěvků od VZP najdete na webových stránkách Klubu pevného zdraví.

Víte, že…?

Klub pevného zdraví přináší svým členům výhody v podobě bonusů a slev na služby a produkty u celé řady partnerů. Ať už máte rádi sport, relaxujete či vás zajímá zdravý životní styl, vyberete si slevu podle vás, a to od regionálních nebo celoplošných partnerů. Najdete je na webových stránkách www.klubpevnehozdravi.cz/slevy-u-partneru.

Mohlo by vás zajímat

žena

Avon pochod v Klatovech

Zveme vás na již tradiční Avon pochod proti rakovině prsu. Tuto sobotu 3. 6. ve 12 hodin startuje na náměstí Míru v Klatovech. Regionální akce slouží i jako pozvánka na Avon pochod v Praze, který se bude konat 10. 6. Avon Pochod proti rakovině prsu je mimořádnou

těhotenství

VZP myslí na maminky i jejich miminka

Těhotenství a mateřství bývá nejbohatším obdobím života ženy a celé její rodiny. Děti jsou pak naší radostí i starostí po celý život. VZP na maminky a jejich miminka nezapomíná a má pro ně spoustu benefitů

těhotenství

Těhotenství – jak se mění miminko

O tom, jak se vyvíjí plod v bříšku své maminky, se můžete dozvědět v průvodci pro budoucí maminky, dárku od VZP. Pokud již máte těhotenskou průkazku, přijďte si pro něj na kteroukoliv pobočku VZP. Jak dítě roste během těhotenství, si můžete