Těhotenství – jak se mění miminko
O tom, jak se vyvíjí plod v bříšku své maminky, se můžete dozvědět v průvodci pro budoucí maminky, dárku od VZP. Pokud již máte těhotenskou průkazku, přijďte si pro něj na kteroukoliv pobočku VZP.
Jak dítě roste během těhotenství, si můžete přečíst také na následujících řádcích.
Délka těhotenství
Těhotenství trvá obvykle 280 dní, což odpovídá 40 týdnům. Za první den těhotenství se ale považuje první den poslední menstruace. Tudíž vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá přibližně o dva týdny méně, tedy 38 týdnů. Všechny údaje jsou průměrné, takže správná odpověď na otázku ohledně délky těhotenství je 40 plus minus 2 týdny.
1. měsíc těhotenství
Od chvíle oplodnění vajíčka a jeho zahnízdění v děloze začíná rychlý vývoj plodu. Na konci osmého týdne těhotenství má plod téměř všechny hlavní orgány vyvinuté. Na ultrazvuku uvidíte, že už vzdáleně připomíná člověka.
2. měsíc těhotenství
Na konci třetího týdne vzniká srdce a mozek, ve čtvrtém týdnu například končetiny a oči, v pátém až šestém týdnu se kromě jiného utvářejí vnitřní pohlavní orgány. Na obličeji lze rozeznat budoucí oči, uši a nos. Ke konci druhého měsíce dosahuje plod délky přibližně 3 cm a má hmotnost do 5 gramů. Na ultrazvuku je možné pozorovat první pohybovou aktivitu.
3. měsíc těhotenství
V průběhu třetího měsíce těhotenství se zrychluje růst a vývoj orgánů plodu. Koncem dvanáctého týdne dosahuje plod délky okolo 9 cm a hmotnosti 30 gramů. Velikost se dá změřit pomocí ultrazvuku, měří se hlavně vzdálenost mezi vrcholem hlavičky a koncem páteře. Podle měření lze určit délku těhotenství i předpokládaný termín porodu.
4. měsíc těhotenství
Po předchozích měsících rozvoje orgánů nastává období zvětšování a dozrávání plodu. Je to pozvolná příprava na život po narození. V průběhu čtvrtého měsíce se vyvíjejí svaly, kůže a na hlavičce se objevují vlásky. Celé tělo, ale i obličej se stále více začínají podobat zmenšenému člověku. V šestnáctém týdnu váží plod 120 gramů a měří přibližně 16 centimetrů.
5. měsíc těhotenství
Okolo dvacátého týdne měří plod již 25 centimetrů, tedy přibližně polovinu délky, jakou bude mít při narození. Váha se ale zatím pohybuje kolem 300 gramů, což je méně než desetina obvyklé hmotnosti při porodu. V průběhu pátého měsíce se zpomaluje růst hlavičky, která tvoří asi třetinu délky těla. Objevují se zřetelněji vlásky a na rukou základy nehtů. Končetiny rostou a svaly se zvětšují.
Můžete cítit pohyby plodu. Zpočátku je to slabé kmitání, cukání v břiše, které vnímá každá maminka velmi subjektivně. Postupně budou pohyby zesilovat a ucítíte je přiloženou rukou na břichu. Pokud už jste rodila, první pohyby vnímáte obvykle mezi osmnáctým a dvacátým týdnem těhotenství. Pokud prožíváte těhotenství poprvé, ucítíte první pohyby miminka zpravidla až po dvacátém týdnu.
6. měsíc těhotenství
Na konci šestého měsíce je plod asi 30 centimetrů dlouhý a váží přibližně 600 gramů. Jeho růst do délky se zpomalil, během tohoto měsíce vyroste o pouhých 5 cm. Zato hmotnost se zvýší více než dvakrát. Tělo se totiž začíná obalovat podkožním tukem. Vnitřní orgány se postupně vyvíjejí a dozrávají. Pohyby dítěte v břiše, které již ucítí i prvorodičky, informují nastávající maminku o tom, že se jejímu potomkovi dobře daří.
7. měsíc těhotenství
Na konci sedmého měsíce plod dosahuje přibližně dvojnásobku hmotnosti ve srovnání s koncem šestého měsíce. Může vážit až 1 200 gramů a vyrůst do celkové délky 35 centimetrů, měřeno od hlavy k patě. V sedmém měsíci už se plod považuje za životaschopný, ale stále má ještě dost času k dozrávání a dorůstání v děloze.
8. měsíc těhotenství
V osmém měsíci se velikost plodu stále zvětšuje na délku 40 centimetrů a hmotnost může přesáhnout i 1 500 gramů. Jeho kůže je již světlejší a růžovější. Dítě se stále více zakulacuje, jak se mu zesiluje vrstva podkožního tuku. Na hlavičce jsou viditelné vlásky a na prstech nohou i rukou drobné nehty. Plod je i nadále závislý na přísunu živin prostřednictvím placenty.
9. měsíc těhotenství
V devátém měsíci orgány plodu dozrávají, a tak je již víceméně schopný samostatného života mimo tělo matky. Jedinou nejistotou je funkce plic, jejichž zralost je stoprocentní koncem devátého měsíce. Na konci posledního měsíce těhotenství váží dítě více než 2 500 gramů a dosahuje délky přibližně 45 centimetrů. Plod v děloze vypadá jako běžný novorozenec, jen trochu zmenšený. Chlapečci mají na konci devátého měsíce varlata sestouplá v šourku. Poloha v děloze je již stabilní, nedostatek prostoru už neumožňuje změnu pozice. Ale frekvence a intenzita pohybů jsou velmi silné – dítě v bříšku může kopat nebo tlouci pěstičkami, fáze aktivity se střídá s odpočinkem, tak jak to bude, až se dítě narodí.
Víte, že VZP nabízí příspěvky z fondu prevence speciálně určené pro budoucí maminky?
Ucelený přehled příspěvků od VZP najdete na webových stránkách Klubu pevného zdraví.
Víte, že…?
Klub pevného zdraví přináší svým členům výhody v podobě bonusů a slev na služby a produkty u celé řady partnerů. Ať už máte rádi sport, relaxujete či vás zajímá zdravý životní styl, vyberete si slevu podle vás, a to od regionálních nebo celoplošných partnerů. Najdete je na webových stránkách www.klubpevnehozdravi.cz/slevy-u-partneru.