Vady oka a jejich korekce

Kvalita vidění přímo souvisí s životní pohodou, protože ovlivňuje všechny aspekty každodenní činnosti. Vzpomenete si, kdy jste si naposledy nechali přeměřit oči? Víte, jakou refrakční vadu oka máte? Podíváme se na nejčastější vady a způsoby jejich korekce, protože s ostrým viděním máme víc ze světa kolem sebe.

Refrakční vady oka jsou způsobené různou předo-zadní délkou oka a odlišnými vlastnostmi jeho lomivých ploch, které tak způsobují zhoršené vidění na dálku či blízko. V ideálním případě je obraz tvořen na sítnici, tyto osoby bez refrakční zrakové vady jsou tzv. emetropové. Naopak ametropové jsou ti, u kterých se obraz netvoří na sítnici, ale před nebo za sítnicí. Dle toho rozlišujeme několik refrakčních vad, které si níže vysvětlíme.

Krátkozrakost (Myopie)

Krátkozrakost neboli myopie, je zraková vada, která způsobuje rozmazané vidění do dálky. Jedná se o vadu, kdy se paprsky, které procházejí okem, nesbíhají na sítnici, ale před sítnicí, a proto dochází k rozmazanému vidění. Tato oční vada je často způsobena větší předozadní délkou oka nebo odlišnými vlastnostmi lomivých ploch.

Pro korekci myopie se používají rozptylky, které mají větší tloušťku na okrajích, ve středu jsou nejtenčí. Tímto typem čočky dochází k posunutí obrazu na sítnici, což vede opět k ostrému vidění. Takové dioptrické hodnoty budou mít znaménko "-".

Předpis pro myopa může vypadat takto:

• OP: -4,25
  • OL: -3,75.

Dalekozrakost (Hypermetropie)

Dalekozrakost způsobuje převážně obtíže s viděním do blízka, ale dochází i k rozostřenému vidění do dálky. U hypermetropa se paprsky procházející okem sbíhají za sítnicí, proto je vidění rozmazané při pohledu na blízké předměty, později i na ty daleké. Předozadní délka oka je v tomto případě menší, než je obvyklé nebo jsou odlišné vlastnosti lomivých ploch.

Pokud jste hypermetrop, vaše brýle jsou tvořeny spojnými čočkami, tzn., že jsou nejsilnější ve středu, a naopak nejtenčí na okrajích. Korekční pomůckou dosáhneme posunutí obrazu opět na sítnici, vidění bude ostré. Vaše dioptrické hodnoty budou mít znaménko „+“.

Předpis pro hypermetropa může vypadat takto:

• OP: +4,25
  • OL: +3,75.

Astigmatismus

Astigmatismus je refrakční vada, která může být vrozená, způsobena nepravidelným zakřivením rohovky nebo čočky, anebo může být získaná např. úrazem oka, operací nebo onemocněním rohovky. U této refrakční vady dochází k tomu, že paprsky světla, které procházejí optickými prostředími, se lomí různě a nesetkají se v jedné rovině, ale ve dvou různých rovinách, to pak způsobuje rozmazané, neostré vidění na vzdálené i blízké předměty. Při nekorigovaném astigmatismu se často pletou podobná písmena jako „O-Q-G“, „P-F“ nebo „B-E“, a kolem písmen se mohou tvořit „stíny“.

Může být samostatnou refrakční vadou, ale častěji je součástí myopie nebo hypermetropie. Astigmatismus se koriguje torickými čočkami, tzv. cylindry, u kterých se určuje jejich síla a osa dle zakřivení rohovky.

Předpis pro myopa nebo hypermetropa s astigmatismem může vypadat takto:

• OP: -4,25/-0,75/100
  • OL: -3,75/-1,25/80

Vetchozrakost (Presbyopie)

Fyziologie zdravého oka umožňuje zaostřovat (akomodovat) na blízké předměty změnou tvaru oční čočky. Ta však postupně ztrácí svou pružnost a pak přichází období, kdy již není možné na blízké předměty zaostřit, je třeba si text oddalovat. To jsou první známky presbyopie.

Presbyopie je přirozený proces, ke kterému dochází postupně s věkem, objevuje se nejčastěji mezi 40.–45. rokem života. V průběhu života dochází mimo jiné ke stárnutí oční čočky, která ztrácí svou pružnost, transparentnost, to způsobuje rozmazané vidění na blízko. U každého jedince je tento proces individuální. Ti, co mají na dálku plusové dioptrie, tzn. hypermetropové, přichází často dříve, jelikož je jejich možnost akomodace snížena. Naopak ti, co jsou krátkozrací (myopové), mají mínusové dioptrie, si pro brýle na blízko chodí později, jelikož je tato vada částečně korigována jejich dioptriemi na dálku.

Orange Optik

Všechny tyto refrakční vady oka se dají korigovat vhodnou korekční pomůckou – brýlemi nebo kontaktními čočkami. Pokud navštívíte některou z poboček Orange Optik, rádi vám zrak přeměří a poradí s výběrem.

Navíc členové Klubu pevného zdraví mohou na tyto pomůcky, jako jsou dioptrické brýle, kontaktní čočky, ale také sluneční brýle a jiné doplňky, využít slevu až 55 %.

Podklady pro článek dodala Lenka Řezníková ze společnosti Orange Optik.

DER Touristik letní dovolená

Letní dovolená – odpočinek pro tělo i duši

Letní měsíce se kvapem blíží a s nimi i čas, kdy statisíce Čechů vyrazí k moři. Češi jsou jako vnitrozemský národ pověstní tím, že alespoň týden v roce chtějí strávit na pláži a užívat si všeho, co