Vše, co byste měli vědět o dětském inhalování

Pokud vám lékař doporučil pořídit pro dítě inhalátor, ať už z důvodu opakovaných respiračních potíží nebo alergie, není třeba mít obavy. I děti mohou zvládnout inhalování skvěle, a dokonce se pro ně může stát léčebný proces zábavným zážitkem. Prozradíme, jak na to, a také proč je inhalování přínosné pro zdraví.

Inhalace ve zkrace

Řekne-li se inhalace, většina lidí si představí pacienta, který má přes hlavu přehozený ručník a vdechuje páry z bylinného nálevu. Tato léčebná metoda má prastarou tradici a podle některých pramenů ji znali dokonce již staří Egypťané.

K významnému rozvoji inhalace došlo v 19. století, a to zejména v souvislosti s léčbou pacientů, kteří onemocněli tuberkulózou. V minulosti byla ale přístrojová inhalace dostupná výhradně v nemocnicích a lázních. Nyní již existuje řada inhalátorů určených pro domácí použití, mnohé z nich jsou pak vhodné i pro ty nejmenší děti.

Co je inhalátor

Inhalátor je přístroj, který dokáže proměnit léčebný roztok na jemnou mlhovinu neboli aerosol. Během inhalování proniká léčebná látka přímo do dýchacích cest, a proto dochází k rychlému nástupu pozitivního efektu. Lék se dostane pouze tam, kde je skutečně potřeba, a proto nemá tato metoda takřka žádné nežádoucí účinky.

Liftea dětská inhalace

Kromě samotného přístroje, propojovacích hadic, filtrů a případně nebulizační komory, je součástí dětského inhalátoru obvykle obličejová maska. Ta je určená pro inhalaci nosem i ústy. Maska může být k dispozici ve více velikostech (například pro větší a menší děti). V příslušenství většinou nechybí ani náustek, který slouží pouze k inhalování ústy.

Rodiče dětí, které ještě neumí smrkat, ocení také nosní nástavec, který přinese rychlou úlevu při ucpaném nosu. Inhalátory se rozdělují na solné, ultrazvukové kompresorové. Existují ještě parní inhalátory, ale ty nejsou pro děti vhodné.

Inhalace pro zdravé plíce aneb zdravotní účinky inhalování

Inhalace může být přínosná při řadě akutních či chronických zdravotních potíží. Dokáže zkrátit dobu léčby, snížit riziko komplikací a rovněž představuje zajímavou formu prevence.

Liftea dětská inhalace

Nejčastěji je inhalování doporučeno v následujících případech:

• onemocnění horních nebo dolních cest dýchacích
  • kašel a zahlenění, ucpaný nos
  • astma a alergie (včetně předcházení potíží v pylové sezóně)
  • snížená obranyschopnost organismu (stále se opakující rýma či kašel)
  • zánět středního ucha
  • zánět vedlejších nosních dutin
  • chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)
  • cystická fibróza

Během inhalování se krásně uvolní dutiny a nos, a proto je příjemným vedlejším efektem celkově spokojenější dítě, které bude i lépe spát.

Jak na správnou techniku inhalování

Pro inhalování nejsou třeba žádné zvláštní dovednosti, techniku si proto mohou osvojit i menší děti.

• Dohlédněte na to, aby dítě těsně před inhalací nejedlo. Inhalovat se nedoporučuje ani krátce po sportu a jiné větší fyzické aktivitě.
  • Před inhalací by se mělo dítě nejdříve rozdýchat. To znamená v klidu se několikrát zhluboka nadechnout a vydechnout. Záleží však pochopitelně na jeho věku.
  • Nasaďte náustek nebo obličejovou masku. U masky zkontrolujte, zda dobře přiléhá.
  • Starší dítě sedí během inhalace vzpřímeně, nehrbí se a hlavu by mělo mít v prodloužení trupu. Menší dítě lze posadit do klína. Ty nejmenší děti však mohou i ležet.
  • Pokud to dítě zvládne, mělo by po každém nádechu na několik sekund zadržet dech a až poté vydechnout. Tímto krokem se podstatně zvýší účinnost inhalace.
  • Po celou dobu léčebné procedury se snažte dbát na to, aby bylo dítě uvolněné, dýchalo zhluboka, ale zároveň přirozeně.
  • Jestliže je dítě unavené nebo nevrlé, můžete udělat kdykoliv krátkou přestávku. V případě nutnosti je možné inhalaci také ukončit.
  • Po skončení inhalace se pokuste udržet ještě na zhruba 20 minut klidový režim. Vhodná není náročnější fyzická aktivita, ale ani konzumace jídla. Inhalace dětí probíhá vždy pod dohledem dospělé osoby.

Délka inhalace by neměla přesáhnout 15 až 20 minut. Může být ostatně náročné udržet dítě delší dobu v klidu, proto se vyplatí dát přednost výkonnějšímu inhalátoru. Některé modely umožňují zvládnout celou inhalaci za pouhých 8 nebo i méně minut.

Náš tip

Využijte slevu 20 % pro členy našeho Klubu pevného zdraví na výrobky značky Liftea.

Autor článku: společnost Liftea

Fitshaker

Nejlepší cvičení na břicho

Zeptejte se někoho, se kterou partií svého těla je nejméně spokojený, a pravděpodobně ukáže na břicho. Na co se zaměřit, pokud to svoje chceme zbavit zbytečného tuku, poradí odborníci ze společnosti Fitshaker. Nejlepší cvičení na